Zioła na dobry sen

Zioła na dobry sen

Zioła na dobry sen

Przy problemach z zasypianiem chętnie sięgamy po ziołowe herbatki, które działają łagodnie i przy prawidłowym stosowaniu nie powodują skutków ubocznych.

Jakie zioła powinny znaleźć się w naszej domowe apteczce?

Fitoterapia w walce z bezsennością

Ziół, które wykazują działanie uspokajające, jest bardzo wiele, jednak najczęściej stosowane są:

  • szyszki chmielu zwyczajnego,
  • kwiaty lawendy lekarskiej,
  • liście melisy lekarskiej,
  • kłącze kozłka lekarskiego,
  • koszyczki kwiatowe rumianku pospolitego,
  • ziele męczennicy cielistej.

Wyciągi ziołowe nie tylko zmniejszają napięcie nerwowe, ale również łagodzą związane z nim objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, przyspieszony rytm bicia serca (palpitacje), dolegliwości układu pokarmowego.

Napary, nalewki, mieszanki…

Napar ziołowy przygotujemy, zalewając łyżkę wybranego surowca szklanką wrzącej wody i odstawiając pod przykryciem na 15-20 minut. Przygotowany napar należy pić najpóźniej pół godziny przed snem. W walce z bezsennością skuteczne są również ziołowe mieszanki i nalewki.

Mieszanka na bezsenność I

Mieszamy 40 g melisy, 30 g chmielu i 30 g męczennicy. Zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10-15 minut.

Mieszanka na bezsenność II

Mieszamy po 20 g dziurawca i melisy, 10 g mięty oraz po 5 g kozłka, męczennicy, chmielu i lawendy. Zioła zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 20-25 minut.

Mieszanka na bezsenność III

Mieszankę przygotujemy z 25 g melisy, 25 g rumianku, 15 g dziurawca, 10 g chmielu i 10 g mięty. Zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 10-15 minut.

Wino melisowe

3 łyżki świeżych bądź suszonych liści melisy zalewamy 500 ml białego wina i odstawiamy w ciemne miejsce na 4-5 dni. Następnie filtrujemy wino przez gazę i przelewamy do butelek. Pijemy 1-2 łyżki przed snem.

Nalewka z kozłka

3 łyżki rozdrobnionego kłącza kozłka (świeżego lub suszonego) zalewamy 400 ml wódki i pozostawiamy na 10-14 dni. 1-2 łyżki przefiltrowanej nalewki pijemy przed snem.

Zasypianie ułatwić mogą także ciepłe (nie gorące!) kąpiele z dodatkiem ziół. W tym celu należy przygotować napar mocniejszy niż przy stosowaniu doustnym – litrem wrzątku zalewamy 4-5 łyżek surowca. Tak przygotowany napar odcedzamy i dolewamy do kąpieli.

Poduszeczki nasenne

Skutecznym rozwiązaniem są również ziołowe poduszeczki nasenne – ich umieszczenie w pobliżu głowy umożliwia wdychanie olejków eterycznych o działaniu uspokajającym. Dlatego też do wykonania poduszeczki odpowiednie są tylko te rośliny, których łagodzące napięcie właściwości opierają się na obecności lotnego olejku. W woreczku z materiału możemy więc umieścić melisę, rumianek, chmiel i lawendę. Należy pamiętać, że naturalne sposoby walki z bezsennością będą pomocne, jeśli jej przyczyną jest chwilowe obciążenie psychiczne, np. stres związany z ważnym wydarzeniem. Opinii lekarza należy zasięgnąć w przypadku trudności w zasypianiu, które trwają dłużej niż 3-4 tygodnie.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI: , , ,

1 comment

Dodaj komentarz