Wypadanie włosów a menopauza
Najbardziej powszechną przyczyną wypadania włosów jest obniżona czynność tarczycy, co jest częste przy menopauzie[1]. Na ubytek włosów mogą mieć również wpływ zmiany hormonalne takie jak np. wzrost poziomu testosteronu, stres, niektóre leki i choroby dermatologiczne skóry głowy.
Przyczyną utraty włosów w trakcie klimakterium, jest także zmniejszenie produkcji estrogenów, co powoduje proporcjonalne zwiększenie się poziomu androgenów, które mogą być odpowiedzialne za to że włosy stają się cieńsze i wypadają.
W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się fitoestrogeny, czyli naturalne hormony pochodzenia roślinnego regulujące gospodarkę hormonalną w organizmie.
Bogatym źródłem hormonów roślinnych jest soja. Dieta zasobna w produkty sojowe jest skutecznym rozwiązaniem na radzenie sobie z utratą włosów w związku z menopauzą.
Fitoestrogeny regulują gospodarkę hormonalną kobiet dwukierunkowo, zastępują hormony żeńskie w przypadku ich niedoboru, lub obniżają ich stężenie gdy ich poziom jest zbyt wysoki.
Rozpatrując przyczyny nagłego, intensywnego wypadania włosów należy rozpatrzyć czynniki mogące mieć na ten stan wpływ, do trzech miesięcy wstecz, gdyż zdarzenia które miały miejsce nawet parę miesięcy wcześniej mogą oddziaływać na kondycję włosów dzisiaj.
Również stosowanie preparatów zapobiegających wypadaniu włosów powinno trwać minimum 3 miesiące, by dać widoczne efekty.
Leki a wypadanie włosów
Niektóre leki mogą przyczynić się do zwiększonej utraty włosów. Należą do nich niektóre: leki na nadciśnienie, antydepresanty, pigułki antykoncepcyjne i leki antyzakrzepowe.
Dieta
Zbyt mało protein (zasobnych we wszystkie niezbędne aminokwasy, zwłaszcza metioninę i cystynę), żelaza, cynku i witamin z grupy B w diecie, może być przyczyną przerzedzenia się czupryny. Stosowanie radykalnych diet odchudzających ma również zgubny wpływ na stan włosów.
Stres
Podczas silnych przeżyć naczynia włosowate skóry głowy ulegają skurczeniu, a krew nie dopływa do mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stresu, taka sytuacja powtarza się wielokrotnie, w związku z czym krew ze składnikami odżywczymi nie dociera odpowiednio często do mieszków włosowych. Włosy staja się niedożywiane i wypadają.
Choroby
Przerzedzenie włosów może być spowodowane przez choroby skóry takie jak: łuszczyca, grzybica, łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Na stan włosów mogą mieć wpływ również choroby o podłożu bakteryjnym i wirusowym, nawet te przebyte kilka miesięcy wcześniej.
Znaczny ubytek włosów jest złożonym problemem zdrowotnym i wymaga konsultacji i terapii przez dermatologa, często we współpracy z endokrynologiem, ginekologiem i dietetykiem.
[1] Por. http://www.power-surge.com/educate/hairloss.htm
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz