Wybieramy bukiet ślubny

Wybierając bukiet ślubny należy zwrócić uwagę na wzrost i sylwetkę panny młodej. Bukiety okrągłe są odpowiednie dla drobnych i szczupłych panien młodych. Bukiety ze zwisającymi kwiatami, łodygami i trawami, na kształt trójkąta pasują do pań o obfitszych kształtach. Drobne kobiety, jak i wysokie powinny wybierać nieduże wiązanki. Kwiaty nie powinny przysłaniać całej sukni.

Wybieramy bukiet ślubny

 Wybierając bukiet ślubny należy zwrócić uwagę na wzrost i sylwetkę panny młodej. Bukiety okrągłe są odpowiednie dla drobnych i szczupłych panien młodych. Bukiety ze zwisającymi kwiatami, łodygami i trawami, na kształt trójkąta pasują do pań o obfitszych kształtach. Drobne kobiety, jak i wysokie powinny wybierać nieduże wiązanki. Kwiaty nie powinny przysłaniać całej sukni.  Wiązanka ślubna stanowi ozdobę i dopełnienie wystroju sukni ślubnej. Musimy odpowiednio dobrać kolor kwiatów, ich rodzaj i kształt wiązanki. Bukiet ślubny powinien pasować do koloru cery, włosów panny młodej, sukni i biżuterii ślubnej.

Najczęściej zamawianymi kwiatami są róże (coraz rzadziej wybierane), storczyki, dalie, konwalie i lilie. Ostatnio dużą popularnością cieszą się również goździki. Dopełnieniem bukietu może być gipsówka, groszek ozdobny, liście bluszczu i świeże zioła takie jak mięta, tymianek i szałwia.

Elegancji i wytworności dodadzą kwiatom atłasowe wstążeczki, perły, ozdobne kryształki i piórka.

Oryginalnym dodatkiem do ślubnego bukietu mogą być małe zawieszki np. serduszka własnoręcznie wykonane z masy solnej, zdobione kolorową i złota farbą akrylową oraz błyszczącym lakierem.

Kwiaty w bukiecie ślubnym nie mogą brudzić. Nie wybieraj roślin z obfitym pyłkiem który może przybrudzić biały materiał sukni. Ryzykowne jest również użycie gałązek z owocami np. porzeczki.

Jeśli planujemy wystrój sali i kościoła z dużą ilością żywych roślin, warto zwrócić uwagę by kwiaty będące częścią wystroju współgrały z bukietem ślubnym.

 

Bukiet ślubny a pora roku

 

Rodzaj i kolor kwiatów na przyjęciu weselnym zależy od pory roku.

W miesiącach letnich, gdy jest bardzo ciepło nie powinno się wybierać kwiatów szybko więdnących pod wpływem wysokiej temperatury np. tulipanów, oraz o zbyt intensywnym, duszącym zapachu np. lilii.

W zależności od pory roku różnią się również ceny kwiatów i ich dostępność. Wspomniane wyżej tulipany będą na pewno tańsze w kwietniu niż w grudniu.

Latem możemy pozwolić sobie na ekstrawagancki bukiet z polnych kwiatów i ziół lub słoneczników z dodatkiem np. naturalnej rafii. Wiosną możemy wybrać romantyczny bukiet z konwalii, stokrotek, niezapominajek, lub pełen wiosennej świeżości bukiet z narcyzów, hiacyntów i tulipanów.

Jesienią możemy ubrać bukiet w ciepłych tonacjach z zastosowaniem rubinowych liści drzew i kłosów zboża.

Zimą możemy nawiązać kolorystyką do świąt Bożego Narodzenia, czyli wybrać kwiaty w kolorze czerwieni z ciemnozielonymi liśćmi i złotymi dodatkami (np. złota wstążka, koraliki, ozdoby w kształcie małych gwiazdek).

Bukiet ślubny a sylwetka panny młodej

 

Wybierając bukiet ślubny należy zwrócić uwagę na wzrost i sylwetkę panny młodej.
Bukiety okrągłe są odpowiednie dla drobnych i szczupłych panien młodych. Bukiety ze zwisającymi kwiatami, łodygami i trawami, na kształt trójkąta pasują do pań o obfitszych kształtach. Drobne kobiety, jak i wysokie powinny wybierać nieduże wiązanki. Kwiaty nie powinny przysłaniać całej sukni.

 

Kolorystyka bukietu ślubnego

 

Tradycyjne kolory wiązanek ślubnych to biel i ecru. Nowoczesne trendy w kolorystyce kwiatów weselnych coraz częściej kierują się ku mocniejszych i zdecydowanych kolorach: czerwienie, pomarańcze, niebieskości i róże.

Jeśli na sukni i w biżuterii ślubnej występuje kolorowy motyw, to dobrze byłoby go również powtórzyć w bukiecie. Nie powinno się dobierać białych kwiatów do sukni w kolorze ecru, gdyż materiał może wówczas sprawiać wrażenie szarego i przybrudzonego.

 

Tradycyjna wiązanka czy bukiet na mikrofonie florystycznym

Kwiaty mogą zostać osadzone na specjalnym uchwycie do układania kwiatów – mikrofonie, który zawiera ażurowe dno i gąbkę florystyczną nasączona wodą, najlepiej z odżywką do kwiatów ciętych. Mikrofon florystyczny ułatwia stworzenie kuli z kwiatów i znacznie przedłuża żywotność roślin. Po utworzeniu bukietu florystka maskuje uchwyt mikrofonu za pomocą wstążki. Bardzo ważne jest, by spod kwiatów nie prześwitywał plastik i gąbka florystyczna.

Możemy też wybrać tradycyjną wiązankę, w której kwiaty związane są w bukiet wstążką. Taki sposób prezentacji roślin wydaje się być bardziej naturalnym, choć z pewnością mniej trwałym, gdyż kwiaty szybciej więdną, zwłaszcza w ciepłe dni i podczas długiego trzymania wiązanki w dłoniach.

 

Kiedy zamówić kwiaty

 

Na spotkanie z florystyka warto wybrać się kilka tygodni przed terminem ślubu, zamówienia kwiatów należy dokonać minimum dwa tygodnie przed weselem. Najlepiej zabrać ze sobą zdjęcie sukni, próbkę materiału z którego jest wykonana i elementów ozdobnych takich jak perełki, guziczki, złocenia. Florystka pomoże nam wówczas dobrać bukiet do sukni.

 


Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz