Witamina D zapobiega infekcjom skóry u osób z atopowym zapaleniem skóry
Witamina D a atopowe zapalenie skóry
Niewielkie badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego na 14 osobach z atopowym zapaleniem skóry i 14 zdrowych sugeruje, że witamina D podawana doustnie może zapobiegać infekcjom skórnym.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergiczna choroba skóry, która objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi w postaci zaczerwienień, suchości skóry, intensywnego świądu i łuszczenia skóry ze skłonnością do nawrotowych zakażeń. Zmiany atopowe ogniskują się głównie na zgięciach ramion i nóg, a także twarzy (głównie na powiekach oczu, wokół ust oraz uszu) i szyi. Atopowy stan zapalny skóry jest skutkiem reakcji obronnej organizmu przed alergenami.
Infekcje skóry w AZS
U osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, świąd skóry prowadzi do drapania i tworzenia ran, w które wdają się stany zapalne. Częste infekcje są znaczącą dolegliwością pogarszającą stan atopowej skóry.
Witamina D chroni przed infekcjami
Podczas badań prowadzonych przez Richarda Gallo zauważono, że suplementacja witaminą D prowadzi do znacznego wzrostu poziomu katelicydyny – peptydu chroniącego skórę przed infekcjami. U badanych cierpiących na atopowe zapalenie skóry poziom tej substancji wzrósł z 3.53 aż do 23.91 j.m.
Tak znaczące efekty udało się osiągnąć w zaledwie 21 dni doświadczenia, podając badanym 4,000 IU/d witaminy D3 (cholekalcyferol) doustnie dziennie.
Naukowcy zastrzegają, że badanie było krótkookresowe i na niewielkiej próbie. Potrzebne są dalsze badania nad długookresowym wpływem suplementacji witamina D, by w ten sposób zapobiegać infekcjom skóry u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Witamina D
90% witaminy D w naszym organizmie pochodzi z ekspozycji na słońce. Dodatkowo zewnętrznie podawaną witaminę D można przedawkować co grozi wymiotami, zawrotami głowy i zaburzeniami pracy nerek. Przy produkcji witaminy D przez skórę nie ma mowy o przedawkowaniu. Organizm sam reguluje ile witaminy w danym czasie potrzebuje, stąd ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi dostatecznej dawki witaminy D.
Alergolodzy i dermatolodzy już dawno zauważyli, że atopowe zmiany skórne w okresie letnim, gdy skóra jest nasłoneczniana ustępują i powracają w okresie jesienno-zimowym. Badania nad wpływem witaminy D na stan skóry atopowej mogą stać się wytłumaczeniem sezonowości tej dolegliwości skórnej.
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
1 comment