Witamina D zapobiega infekcjom skóry u osób z atopowym zapaleniem skóry

Witamina C jest silnym antyoksydantem chroniącym drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki i zanieczyszczenie środowiska mają niebagatelny wpływ na rozwój astmy. Witamina C wzmacnia również odporność organizmu i chroni przed atakami wirusów i bakterii. Omeg 3 i cynk działają przeciwzapalnie. Zdaniem naukowców cynk dodatkowo zmniejsza intensywność reakcji alergicznych.

Witamina D zapobiega infekcjom skóry u osób z atopowym zapaleniem skóry

Witamina D a atopowe zapalenie skóry

Niewielkie badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w  San Diego na 14 osobach z atopowym zapaleniem skóry i 14 zdrowych sugeruje, że witamina D podawana doustnie może zapobiegać infekcjom skórnym.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergiczna choroba skóry, która objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi w postaci zaczerwienień, suchości skóry, intensywnego świądu i łuszczenia skóry ze skłonnością do nawrotowych zakażeń. Zmiany atopowe ogniskują się głównie na zgięciach ramion i nóg, a także twarzy (głównie na powiekach oczu, wokół ust oraz uszu) i szyi. Atopowy stan zapalny skóry jest skutkiem reakcji obronnej organizmu przed alergenami.

Infekcje skóry w AZS

U osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, świąd skóry prowadzi do drapania i tworzenia ran, w które wdają się stany zapalne. Częste infekcje są znaczącą dolegliwością pogarszającą stan atopowej skóry.

Witamina D chroni przed infekcjami

Podczas badań prowadzonych przez Richarda Gallo zauważono, że suplementacja witaminą D prowadzi do znacznego wzrostu poziomu katelicydyny – peptydu chroniącego skórę przed infekcjami. U badanych cierpiących na atopowe zapalenie skóry poziom tej substancji wzrósł z 3.53 aż do 23.91  j.m.

Tak znaczące efekty udało się osiągnąć w zaledwie 21 dni doświadczenia, podając badanym 4,000 IU/d witaminy D3 (cholekalcyferol) doustnie dziennie.

Naukowcy zastrzegają, że badanie było krótkookresowe i na niewielkiej próbie. Potrzebne są dalsze badania nad długookresowym wpływem suplementacji witamina D, by w ten sposób zapobiegać infekcjom skóry u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Witamina D

90% witaminy D w naszym organizmie pochodzi z ekspozycji na słońce. Dodatkowo zewnętrznie podawaną witaminę D można przedawkować co grozi wymiotami, zawrotami głowy i zaburzeniami pracy nerek. Przy produkcji witaminy D przez skórę nie ma mowy o przedawkowaniu. Organizm sam reguluje ile witaminy w danym czasie potrzebuje, stąd ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi dostatecznej dawki witaminy D.

Alergolodzy i dermatolodzy już dawno zauważyli, że atopowe zmiany skórne w okresie letnim, gdy skóra jest nasłoneczniana ustępują i powracają w okresie jesienno-zimowym. Badania nad wpływem witaminy D na stan skóry atopowej mogą stać się wytłumaczeniem sezonowości tej dolegliwości skórnej.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz