Winoterapia
Wino już w starożytności zajmowało najważniejsze miejsce na cesarskich stołach i podczas religijnych ceremonii. „Napój bogów” nie tylko doskonale smakuje, ale i pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem i młodością, a jego zbawienny wpływ na urodę doceniała już Kleopatra.
Młodość i uroda dzięki winoterapii
Największy skarb wina stanowią związki polifenolowe, a więc jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Aby w pełni korzystać z ich antyoksydacyjnych właściwości, należy sięgać po wino czerwone – największa ilość polifenoli występuję w skórce owoców, które są odrzucane w procesie wytwarzania białego wina. Sława polifenoli nie jest bezpodstawna, gdyż ich zakres oddziaływania na zdrowie i urodę jest bardzo szeroki:
- Niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia i przyczyniające się do rozwoju nowotworów
- Ograniczają proces reprodukcji wirusów
- Likwidują stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych oraz ograniczają utlenianie złego cholesterolu LDL, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca
- Mają działanie przeciwhistaminowe, a więc ograniczają reakcje uczuleniowe
- Działają bakteriobójczo
W winie znajdziemy między innymi resweratrol, zaliczany do grupy związków polifenolowych, nie bez powodu okrzyknięty kilka lat temu środkiem na długowieczność. Związek ten opóźnia proces rozpadu włókien kolagenowych, których ilość i elastyczność determinuje sprężystość skóry, a także zapobiega otłuszczaniu wątroby u osób nadużywających alkoholu [1]. Resweratrol prawdopodobnie stanowi również przyczynę występowania tzw. „francuskiego paradoksu” – mimo dość tłustej diety Francuzi znacznie rzadziej cierpią z powodu chorób serca i otyłości [2] – związek ten bowiem przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Polifenole znajdziemy przede wszystkim w skórce i pestkach owoców, miąższ winogron natomiast bogaty jest w witaminy i minerału – między innymi żelazo, jod, potas, witamina C, A, H oraz witaminy z grupy B.
Winoterapia w salonie kosmetycznym
Winoterapia odświeża i wygładza skórę, dodaje jej blasku i równocześnie doskonale relaksuje. Zabieg w salonie kosmetycznym obejmuje najczęściej kilka etapów:
- Peeling z użyciem miodu akacjowego wymieszanego z moszczem winnym (sokiem z winogron przed fermentacją) i zmielonymi pestkami winogron; zabieg ten oczyszcza i wygładza skórę oraz przygotowuje na przyjęcie odżywczych składników
- Kąpiel w wodzie z dodatkiem około 1 litra wina; kąpiel relaksuje, ujędrnia i odżywia skórę
- Masaż przy użyciu oleju z pestek winogron, który nawilża, odbudowuje ochronną warstwę lipidową skóry, łagodzi podrażnienia
- Body wrapping – po masażu ciało owijane jest folią, co ułatwia cyrkulację krwi i przyspiesza wchłanianie dobroczynnych składników
Skuteczność winoterapii wspomagamy również od wewnątrz, delektując się kieliszkiem czerwonego wina.
Winoterapia w domu
Z dobroczynnego wpływu wina i miąższu winogron możemy skorzystać także w domu, stosując gotowe kosmetyki z wyciągiem z winogron bądź olejkiem z pestek. Winoterapię możemy przeprowadzić również w oparciu o samodzielnie wykonane preparaty:
- Peeling – wysuszone pestki z winogron mielimy w młynku i mieszamy z miodem akacjowym, masujemy całe ciało i zmywamy ciepłą wodą; do peelingu możemy wykorzystać także rozgniecione owoce z dodatkiem oliwy z oliwek
- W soku z wyciśniętych winogron namaczamy gazę lub watę i przecieramy całe ciało
- Kąpiel – do wody dolewamy litr czerwonego wina bądź dodajemy garść liści winogron, z których napar ma działanie oczyszczające i odtruwające (aby otrzymać napar, liście musimy dodać do gorącej wody i odczekać około 10-15 minut)
Zabiegi z użyciem wina, miąższu winogron i oleju z pestek opóźniają procesy starzenia, mają działanie nawilżające, oczyszczające, wygładzające, regenerujące, a także – dzięki zawartości pobudzającej krążenie taniny i przyspieszającego spalanie tłuszczu resweratrolu – antycellulitowe i wyszczuplające.
[1] http://www.nutraingredients.com/Research/Resveratrol-may-protect-against-fatty-liver-in-alcoholics-Study
[2] http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Science-Is-resveratrol-really-behind-the-French-Paradox
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz