Wilgotności i temperatura powietrza a ryzyko ataków astmy

Wilgotności i temperatura powietrza a ryzyko ataków astmy

Wilgotności i temperatura powietrza a ryzyko ataków astmy

W Polsce na astmę choruje od 5 do 10% populacji w zależności od regionu kraju. Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą o charakterze napadowym, objawiającą się atakami duszności. Objawy astmy, powodowane są przez częste alergiczne stany zapalne dróg oddechowych, które związane są z nadwrażliwością i nadreaktywnością oskrzeli w skutek procesów zapalnych. Jest wiele czynników mogących przyczynić się do wywołania ataku astmy. Napad astmy może zostać sprowokowany przez kontakt z alergenem, zanieczyszczenie powietrza, wysiłek fizyczny, ekspozycję na silne zapachy a także dym tytoniowy, silne emocje i wiele innych.

Do tej długiej listy naukowcy dołączyli również silne zmiany pogody. Jak donosi magazyn Asthma & Immunology, nagły wzrost wilgotności (o minimum 10%) np. w burzowe dni i temperatury powietrza w ciągu jednego dnia zwiększa ryzyko napadów astmy. Naukowcy nie wykryli związku między ciśnieniem atmosferycznym a częstotliwością ataków astmy.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz