Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia

Wyniki prac badawczych naukowców z Harvard Medical School, opublikowane na łamach Archives of Dermatology sugerują, że osoby cierpiące na łuszczycę są bardziej narażone na ryzyko nadciśnienia. W badaniu naukowym, trwającym 14 lat, wzięło udział 78 061 kobiet w wieku 27 – 44 lat.

Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia

Wyniki prac badawczych naukowców z Harvard Medical School, opublikowane na łamach  Archives of Dermatology sugerują, że osoby cierpiące na łuszczycę są bardziej narażone na ryzyko nadciśnienia. W badaniu naukowym, trwającym 14 lat, wzięło udział 78 061 kobiet w wieku 27 – 44 lat.

Łuszczycę odnotowano u 2,3 % badanych kobiet. W trakcie wielu lat badań, nadciśnienie rozwinęło się u 20% kobiet. Ryzyko nadciśnienia było 17% wyższe w grupie chorych na łuszczycę.

Łuszczyca jest przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie chorobą skóry o podłożu zapalnym. Mimo stałego postępu medycyny, choroba ta i jej przyczyna nie została nadal do końca poznana. Zdaniem naukowców, za związek między łuszczycą, a ryzykiem nadciśnienia odpowiada stan zapalny towarzyszący chorobie, bowiem stany zapalne organizmu są jednym z istotnych czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia.

W celu dokładnego poznania mechanizmu wpływu łuszczycy na nadciśnienie i terapii łuszczycy na ryzyko nadciśnienia, niezbędne są dalsze badania naukowe.

Związek pomiędzy łuszczycą, a nadciśnieniem sugerowano już od 1908 roku, lecz dopiero prace badawcze amerykańskich naukowców pozwoliły na udokumentowanie tej zależności.

 

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz