Uprawa gwiazdy betlejemskiej

Uprawa gwiazdy betlejemskiej

Uprawa gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja in. wilczomlecz nadobny jest prawdziwą gwiazdą świąt Bożego Narodzenia. Dzięki swej niebywałej urodzie, ta zimowa piękność,  z roku na rok zdobywa sobie coraz więcej amatorów.

Kwiat ten pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga rozmiary kilkumetrowego krzewu, natomiast tradycja dekorowania domu poinsecją przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. W brew pozorom nie jest to roślina jednoroczna lecz wieloletnia, która dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym ponownie zakwitnie na kolejne święta Bożego Narodzenia.

Kwitnienie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska to roślina krótkiego dnia, co oznacza, że zaczyna kwitnienie, gdy dzień staje się w wyraźnie krótszy w stosunku do nocy.

Prawdziwą ozdobą gwiazdy betlejemskiej są nie kwiaty a liście przykwiatowe, które tworzą niezwykle dekoracyjną,  czerwoną, łososiową lub kremową rozetę wokół drobnych i niepozornych kwiatostanów. Pięknie wybarwione przykwiatki utrzymują się na roślinie nawet przez 3 miesiące.

gwiazda betlejemska

Odpowiednie stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego nie będzie czuła się najlepiej na parapecie okiennym.  Ponieważ lubi stanowisko wilgotne, nie powinniśmy ustawiać doniczki bezpośrednio przy kaloryferze.  Podczas kwitnienia nie należy gwiazdy betlejemskiej również przesadzać.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

W okresie kwitnienia poinsecję należy umiarkowanie podlewać 2 razy w tygodniu, tak by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, jednak nie nadmiernie przesiąknięta wodą. Gwiazda betlejemska źle znosi zarówno niedobór wody jak i jej nadmiar, który może spowodować, że korzenie szybko zaczną gnić. Poinsecję możemy regularnie zraszać delikatną mgiełką wody.

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja nie wymaga intensywnego nawożenia do prawidłowego rozwoju.  Wystarczy dokarmiać roślinę raz na dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie poinsecji

Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej nie jest wcale trudne. Wystarczy odłamać pęd, na którym zawiązane są 3-4 liście, zanurzyć  jego końcówkę w płynie ukorzeniającym i posadzić  w szklarni, w ziemi torfowej. Pierwsze korzenie wykształcą się już po 2-3 tygodniach od posadzenia. Podczas ukorzeniania rośliny należy pamiętać o stałym zraszaniu poinsecji wodą, tak by ziemia w doniczce była wilgotna.

Gwiazda betlejemska

Na co zwrócić uwagę kupując gwiazdę betlejemską?

Wybierz poinsecje o intensywnie zielonych liściach i dobrze wybarwionych przykwiatkach. Gwiazda betlejemska źle znosi niskie temperatury, dlatego nie kupuj rośliny od sprzedawców na straganach, gdzie panuje mroźny klimat. Spadek temperatury poniżej 12 stopni  C. może skutkować utratą liści. Ważne jest również, aby zabezpieczyć roślinę przed zimnem w trakcie transportu.

Poinsecja - Gwiazda Betlejemska

Jak sprawić, by gwiazda betlejemska ponownie zakwitła?

Wiosną, gdy kwiaty przekwitną przycinamy wierzchołki pędów na wysokości ok 12 cm od ziemi (nad 3 lub 4 pąkiem), co sprawi, że roślina bardziej się rozkrzewi. Warto również usunąć wszystkie słabe pędy. Poinsecję przenosimy w chłodne (ok. 18 stopni C.) oraz zacienione miejsce. Stopniowo ograniczmy podlewanie i nawożenie.

W takich warunkach przechowujemy gwiazdę betlejemską do końca  maja. Po okresie spoczynku przesadzamy roślinę do świeżego podłoża i umieszczamy w nasłonecznionym, lecz niezbyt mocno nagrzewającym się miejscu (optymalna temperatura dla uprawy gwiazdy betlejemskiej to 10-21 stopni C.). Ponownie wznawiamy regularne nawożenie i podlewanie. W lipcu przycinamy wszystkie nowe pędy na długość ok 2 cm, by nadać roślinie ładny, zwarty pokrój.  W sierpniu zabieg ten powtarzamy.

Jeśli chcemy, by gwiazda betlejemska ponownie zakwitła na święta, powinniśmy od października przez 14 godzin dziennie przechowywać ją w całkowitej ciemności. Najlepiej przykrywać gwiazdę betlejemską kartonem. Ograniczanie dostępu do światła powinniśmy stosować bardzo konsekwentnie, gdyż nawet krótkotrwałe oświetlenie (również za pomocą  sztucznego źródła światła) może zniweczyć nasze starania. Proces zacieniania stosujemy przez ok. 8 tygodni, aż roślina ponownie zakwitnie.

Poinsecja - Gwiazda Betlejemska

Gwiazda betlejemska jako kwiat cięty

Poinsecja doskonale nadaje się na kwiat cięty. Świetnie sprawdzi się jako dekoracja zimowych bukietów i świątecznych stroików. Może przetrwać nawet 2 tygodnie po ścięciu. Jeśli przypalimy koniec łodyżki w miejscu ścięcia, tak by nie wypłynął mleczny sok, kwiaty jeszcze dłużej zachowają ładny wygląd.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska to roślina trująca

Warto pamiętać, że poinsecja podobnie jak pozostałe rośliny z rodziny wilczomleczy jest rośliną trująca, a jej obecny zarówno w liściach, łodygach, kwiatach i korzeniach, sok  (tzw. trujące mleczko) działa silnie drażniąco na skórę, dlatego wszelkie zabiegi uprawowe należy  wykonywać w rękawicach ochronnych. Powinno się zachować również szczególną ostrożność w przypadku dzieci i nie pozostawiać poinsecji w zasięgu dziecięcych rak. Jeżeli trujący sok z łodygi dostanie się do oczu bądź ust, należy je bezzwłocznie, obficie przepłukać wodą. W przypadku zjedzenia rośliny, należy natychmiast udać się do lekarza.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: , ,

2 komentarze

Dodaj komentarz