Łupież? Od dziś to nie problem!

Łupież? Od dziś to nie problem!

Łupież? Od dziś to nie problem!

Oglądając reklamy telewizyjne, często natrafiamy na oferty bardziej lub mniej skutecznych szamponów przeciwłupieżowych, których zadaniem – przynajmniej według producenta kosmetyku – jest raz na zawsze wyeliminować ten przykry problem.

Próbujemy z nim walczyć, chociaż tak naprawdę bardzo mało wiemy na jego temat. Warto więc dowiedzieć się więcej o łupieżu, aby skutecznie mu zapobiegać.

Czym tak naprawdę jest łupież?

Nasza skóra – w tym także skóra głowy – posiada zewnętrzną warstwę nazywaną naskórkiem. Pełni ona funkcję ochronną, a także rozrodczą. Tam też zagłębiona jest melanina, która odpowiada za nasycenie koloru naszej skóry oraz włosów. Najbardziej zewnętrza warstwa naskórka, to warstwa rogowa, która ulega złuszczaniu – pod postacią drobnych łusek. To właśnie je powszechnie nazywamy łupieżem.

W warunkach fizjologicznych nie stanowi to problemu i jest w pełni normalnym procesem, niekiedy jednak zdarza się, że łuszczenie skóry ulega nasileniu, co skutkuje przykrym, nieestetycznym łupieżem.

Przyczyny łupieżu

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które odpowiedzialne są za wystąpienie łupieżu. Do najczęściej występujących należy zaliczyć błędy w pielęgnacji skóry głowy – na przykład używanie nieodpowiednich kosmetyków – szamponów, odżywek, lub błędna ich aplikacja na skórę. Należy bowiem pamiętać, że szampon powinien mieć jak najkrótszy kontakt z naszą skórą, starajmy się nie wcierać energicznie tego kosmetyku, a na głowę nakładajmy rozcieńczony wodą preparat – nigdy nie wylewajmy szamponu z butelki wprost na włosy, wcześniej rozprowadźmy go odrobiną wody.

Skórze głowy nie służy także nadmiar lakieru, pianek czy innych środków do stylizacji włosów. Po każdorazowym użyciu dokładnie usuńmy je z włosów, pozostawione resztki mogą podrażniać wrażliwą skórę, doprowadzając do wystąpienia łupieżu.

Również każdorazowe suszenie mokrych kosmyków przy użyciu gorącego strumienia suszarki może podrażnić naszą skórę. Jeśli więc musimy wysuszyć włosy, stosujmy letni strumień, a dyszę suszarki trzymajmy w pewnej odległości od głowy.

Włosom nie służy także chlorowana lub bardzo twarda woda. Jeśli więc w naszych kranach płynie taka, starajmy się w miarę możliwości przegotowywać wodę do mycia głowy. Możemy także używać wody źródlanej, którą kupimy w każdym markecie. Nigdy nie myjmy włosów w gorącej wodzie – podrażnia ona delikatną skórę – zdecydowanie lepsza jest chłodna lub lekko podgrzana.

Kolejna przyczyna wystąpienia łupieżu to zakażenie drożdżakami. Bardzo często dochodzi do niego podczas wspólnego użytkowania grzebienia czy szczotki, a nawet nożyczek podczas wizyty u fryzjera. Nie oznacza jednak, że każdy kontakt z cudzym grzebieniem może stać się przyczyną łupieżu. Często, aby doszło do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów potrzebne jest jeszcze osłabienie układu odpornościowego – na skutek złej diety, stresu, niedoboru snu czy innych niekorzystnych czynników.

Wniosek z tych rozważań jest następujący – chcąc uniknąć łupieżu zwracajmy uwagę na prawidłową higienę skóry głowy, nie pożyczajmy przyborów kosmetycznych od znajomych, wybierajmy także te salony fryzjerskie, gdzie przed użyciem sprzętu, jest on oczyszczany we właściwy sposób (autoklaw).

Ostatnia powszechna przyczyna pojawienia się łupieżu, to niedobór cynku – mikroelementu, który reguluje znaczne ilości przemian metabolicznych. Niedobór tego pierwiastka może być związany z błędami żywieniowymi (cynk występuje w dużych ilościach w ostrygach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie czy rybach) lub długotrwałym przyjmowaniem preparatów farmaceutycznych – w tym m.in. tabletek antykoncepcyjnych.

Rodzaje łupieżu

Istnieją dwa najczęściej występujące rodzaje łupieżu. Pierwszy z nich, to suchy, drobnołuskowaty łupież, który osypuje się na ramiona przy każdym ruchu głowy, przez co stwarza uczucie dużego dyskomfortu. Związany jest najczęściej z przesuszeniem skóry głowy, złymi nawykami pielęgnacyjnymi czy niedoborami żywieniowymi. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy zmienić szampon na przeciwłupieżowy, aby pozbyć się tego problemu.

Drugi rodzaj, to łupież tłusty. Objawia się on dużymi, żółtymi łuskami ściśle przylegającymi do skóry głowy. Bardzo często towarzyszy mu uporczywe swędzenie skóry, niekiedy zaczerwienienie i podrażnienie.  W porównaniu do łupieżu suchego, znacznie trudniej jest się go pozbyć, może on także być przyczyną łysienia, gdyż łuski sklejają kosmyki włosów, a wypadając – wypadają razem z włosami. Łupież tłusty pojawia się w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, wymaga radykalnych środków, aby go zwalczyć.

Jak leczyć łupież?

Łupież suchy najczęściej łatwo można wyleczyć domowymi środkami. Wystarczy dobry szampon przeciwłupieżowy – nawet ten, który znajdziemy w drogerii. Wybierajmy preparaty zawierające kwas salicylowy, siarkę, cynk, selen lub lek – ketokonazol. W razie wątpliwości, z pewnością pomoże nam wykwalifikowany farmaceuta pracujący w aptece. Pomocna może również okazać się zmiana diety, wprowadzenie do niej składników zawierających dużo cynku, selenu i innych mikroelementów. W zwalczaniu łupieżu suchego pomóc może także wmasowywanie w skórę olejku rycynowego lub kokosowego, które mocno nawilżą wysuszoną skórę głowy. Olej aplikujemy na głowę 15 minut przed myciem włosów szamponem przeciwłupieżowym, delikatnie masując okrężnymi ruchami.

Walcząc z łupieżem, unikajmy suszenia mokrych włosów gorącym strumieniem suszarki, unikajmy nadmiaru lakieru, pianek, gum czy żeli do włosów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku zaobserwowania u siebie tłustych, żółtych łusek – typowych dla łupieżu tłustego – powinniśmy czym prędzej udać się na konsultację do dermatologa. W tym przypadku bowiem, należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę problemu – którą może być nadmierny łojotok.

Stosowanie dostępnych bez recepty preparatów niestety okaże się nieskuteczne, trzeba bowiem sięgnąć po silniejsze leki, które dobierze nam specjalista. Nieleczony łupież tłusty, który powstał w wyniku łojotoku może spowodować łysienie – nie zwlekajmy zatem z wizytą u lekarza dermatologa, aby zapobiec utracie włosów, a także odzyskać piękną, zdrową czuprynkę.

{module [886]}


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

TAGI:

Dodaj komentarz