Uderzenia gorąca a osteoporoza

Uderzenie gorąca a osteoporoza

Uderzenia gorąca a osteoporoza

Objawy naczynioruchowe, takie jak uderzenie gorąca i nocne poty należą do najczęstszych oznak klimakterium zgłaszanych przez kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Symptomy bardzo często pojawiają się w nocy. Po nagłym uczuciu gorąca ciało zlewa się zimnym potem, często wybudzając ze snu.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z University of California, opublikowane na łamach magazynu Menopause, wskazują iż występowanie fal gorąca i zimnych potów ma związek z gęstością mineralną kości.

W pracach badawczych wzięło udział  2 213 kobiet w wieku 42 – 52 lat. Zdaniem naukowców kobiety w okresie okołomenopauzalnym z objawami naczynioruchowymi mają niższy wskaźnik gęstości mineralnej kości w porównaniu z kobietami nie dotkniętymi takimi symptomami.

Gęstość mineralna kości (BMD – Bone Mineral Density) jest miarą gęstości tkanki kostnej. Generalna zasada jest taka, że im mniejsza jest gęstość mineralna kości tym większe ryzyko złamań. Gęstość mineralna kości odpowiada za ok. 70% wytrzymałości kości. Gęstość tkanki kostnej wyraża się w gramach składników mineralnych na jednostkę powierzchni lub objętości.

Pojawienie się ryzyka wystąpienia osteoporozy związane jest nie tylko z utrata masy kostnej, ale również z nie osiągnięciem prze kości optymalnej, szczytowej gęstości, gdyż wówczas nawet niewielka utrata masy tkanki kostnej może wiązać się z rozwojem osteoporozy. Swoją szczytową gęstość kości osiągają w okresie dzieciństwa i dojrzewania.

Można złagodzić objawy naczynioruchowe poprzez zmiany w stylu życia i sposobie odżywiania. Warto zrezygnować z ostrych przypraw,  palenia tytoniu, picia alkoholu i nadmiernych ilości kawy.  Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w kwasy omega 3 i soję, która wpływa na złagodzenie symptomów menopauzy.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz