Tymianek pospolity

Tymianek pospolity

Tymianek pospolity

„Jest go ze sto odmian i wszystkie znad Morza Śródziemnego. We Francji wraz z pietruszką, liściem laurowym i rozmarynem tworzą bouquet garni, zestaw ziół równie uniwersalny, co nasza włoszczyzna. Uwodzicielski aromat, ale także działanie antyseptyczne i poprawiające trawienie sprawiły, że używany był od niepamiętnych czasów. Starożytni Grecy wierzyli, że jest środkiem odmładzającym.

Podróże ze smakiem” Anna Kwiatkowska, Tomasz Rudomino

Najważniejszym obszarem działania tymianku jest jama ustna i układ oddechowy – zioło to od wieków stosowane jest jako lek wykrztuśny i łagodzący stany zapalne gardła.

Tymianek – skład i działanie

Tymianek – skład i działanie

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to ceniona roślina lecznicza, której początki stosowania sięgają starożytności. Już wtedy powszechnie wykorzystywana była jako lek na zapalenie oskrzeli, ułatwiający odkrztuszanie poprzez rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Tymianek zawiera olejek eteryczny (w składzie dominuje tymol), flawonoidy, garbniki, witaminę C, polifenole (między innymi kwas chlorogenowy, obficie występujący w zielonej kawie). Obok działania wykrztuśnego tymianek wykazuje również właściwości:

  • Przeciwzapalne
  • Przeciwbakteryjne
  • Ułatwiające trawienie
  • Grzybobójcze

Tymianek pospolity

HERBATKA MIESZANA W KASZLU I GORĄCZCE
Rozetrzeć w moździerzu po 1 łyżeczce suszonego ziela tymianku, kwiatu bzu czarnego, korzenia prawoślazu i anyżu. Zaparzać 10 minut i przecedzić. Pić małymi łykami.

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Zastosowanie wewnętrzne tymianku

Zastosowanie wewnętrzne obejmuje przede wszystkim stosowanie gotowych leków aptecznych, które w swoim składzie zawierają tymianek, a których zadaniem jest przede wszystkim ułatwianie wykrztuszania. Bardzo rzadko napary z tymianku stosowane są jako środek przy niestrawności.

Tymianek pospolity

Zastosowanie zewnętrzne tymianku

Zewnętrznie tymianek stosowany jest w formie inhalacji, kąpieli, płukanek, których celem jest dezynfekcja ran, łagodzenie stanów zapalnych gardła i objawów przeziębienia. Uzyskany z rośliny tymol wchodzi w skład past do zębów, stosowanych między innymi przy zapaleniach dziąseł.

Tymianek to „środek wykrztuśny, dobry także w głęboko umiejscowionych infekcjach płuc. Jeden z najlepszych leków antyseptycznych, odkażających, przeciwgrzybicznych.”

„Atlas ziół” Emilia Grzędzicka

Inhalacja z tymiankiem

Przy zapaleniu gardła i chorobach dróg oddechowych zalecane są inhalacje. 3 łyżki tymianku parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie nachylamy się nad miską i wdychamy parę ustami i nosem na zmianę.

Płukanka tymiankowa przy zapaleniu gardła

Łyżkę tymianku parzymy przez około 10 minut, po czym odcedzamy napar. Kiedy napar nieznacznie ostygnie (nie może być zimny), płuczemy nim gardło.

tymianek

Napar z tymianku do odkażania ran

Tak samo jak płukankę przygotowujemy napar do dezynfekcji. W naparze moczymy gazę bądź watę, którą przemywamy ranę kilka razy dziennie.

Kąpiel tymiankowa

Kąpiel tymiankową stosuje się przede wszystkim w początkowym stadium przeziębienia. 5-6 łyżek tymianku zalewamy 2 litrami gorącej wody i parzymy pod przykryciem 10 minut. Napar odcedzamy i wlewamy do wanny. Olejki eteryczne, które ulatniają się w czasie kąpieli, wchłaniane są przez pory skórne, rozszerzone pod wpływem gorącej wody. Równocześnie olejki łagodzą stany zapalne błony śluzowej gardła i nosa

„W rzadkich przypadkach częste płukanie gardła herbatką i kąpiele w naparze z tymianku mogą wywołać reakcje alergiczne.”

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Olejek tymiankowy, na skutek znacznej zawartości tymolu, stosowany w nadmiarze może powodować nudności i wymioty. Nie zaleca się również stosowania tymianku podczas ciąży, może mieć bowiem działanie poronne.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

1 comment

  1. Posted by h, at Odpowiedz

    My te mamy swój gatunek tymianku, m.in: macierzankę piaskową Thymus serpyllum, wg. wikipeii w Polsce jest 10 gatunków tymianku, więc nie wszystkie rosną nad Morzem śródziemnym. Sam zaparzałem sobie naszą dziką macierzankę.

Dodaj komentarz