Trawnik jak zielony dywan

Piękny trawnik to marzenie nie jednego ogrodnika.

Trawnik jak zielony dywan

Piękny trawnik to marzenie nie jednego ogrodnika. Prawidłowa pielęgnacja trawnika nie jest tak prostą sprawą jak mogłoby się z pozoru wydawać i opiera się na stosowaniu do kilku podstawowych zasad.

Koszenie trawnika

Kosić trawę należy regularnie, przycinając ją na wysokość 2,5 cm – 3 cm. Zabieg ten wykonujemy 1 raz w tygodniu wiosną i jesienią, 2 razy w tygodniu latem, w czasie intensywnego wzrostu traw. Najlepiej jest kosić przed południem gdy źdźbła trawy są najbardziej sprężyste i nie ulęgną zniszczeniu przez ostrza kosiarki. Kosimy tylko suchy trawnik, mokra trawa jest zbyt delikatna. Efektem koszenia mokrego trawnika będzie nieregularny wzrost trawy, a poszarpane źdźbła zaczną żółknąć i obumierać. Koszenie sprawia, że trawa się rozkrzewia i tworzy zwartą powierzchnię. Zapobiega również zachwaszczeniu trawnika, gdyż często przycinane liście chwastów obumierają.

Uwaga: Ważne jest by nie przycinać trawy zbyt krótko, gdyż sprzyja to obumieraniu trawy.

Grabienie trawnika

Grabienie jest ważnym zabiegiem pomagającym utrzymać trawnik w formie. Pozwala na usunięcie kamieni i patyków które mogłyby zniszczyć ostrza kosiarki. Wzrusza wierzchnią warstwę ziemi i sprzyja dotlenieniu darni. Zapobiega zbieraniu się tzw. filcu na powierzchni trawnika, czyli obumarłych liści drzew i źdźbeł trawy, dzięki czemu nie dopuszcza do obumieraniu trawy i powstawania łysych placków na trawniku. Szczególnie podatne na tworzenie filcu są trawniki koszone kosiarką bez kosza. Suche źdźbła zbierające się na powierzchni trawnika, nie przepuszczają wody do systemu korzeniowego, ani promieni słonecznych do liści, przez co trawa zamiera, a trawnik przestaje wyglądać estetycznie. Grabienie pozwala również na pozbycie się mchu, który jest częsta przyczyną brzydkiego wyglądu trawnika.

Nawożenie trawnika

Koszenie trawy wymusza na niej ciągłą regenerację, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią dawkę składników odżywczych, pierwiastków: azotu, potasu i fosforu. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny nawóz do trawników. Odpowiednio dobrane makro i mikroelementy stymulują wzrost, pobudzają krzewienie, zwiększając tym samym zwartość darni, co zapobiega pojawieniu się mchu oraz występowaniu chwastów. Zapewniona jest soczysta zieleń trawnika, jego równomierny odrost oraz odpowiednia zimotrwałość. Warto również rozpatrzyć kupno nawozu o przedłużonym działaniu, który wystarczy stosować raz na sezon.

Nawóz rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni trawnika i podlewamy delikatnym strumieniem wody, tak by granulki się rozpuściły.

Uwaga: Zbyt dużo nawozu w jednym miejscu może doprowadzić do spalenia trawy

Podlewanie trawnika

Najlepiej podlewać trawnik codziennie, wczesnym rankiem, woda nie paruje wówczas zbyt szybko z powierzchni gleby i w większej dawce dostarczana jest roślinom.

Uwaga: trawnik podlewamy obficie, tak by woda dotarła również do głębszej warstwy ziemi. Gdy trawnik jest zbyt mało podlewany, system korzeniowy rozwija się tuż nad powierzchnia gleby, tam gdzie dociera woda, przez co jest bardzo podatny nawet na krótkotrwałą suszę.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz