Tragiczne w skutkach stosowanie leków przeciwbólowych przez kobiety karmiące

Tragiczne w skutkach stosowanie leków przeciwbólowych przez kobiety karmiące

Tragiczne w skutkach stosowanie leków przeciwbólowych przez kobiety karmiące

Amerykański Dziennik Clinical Pharmacology & Therapeutics donosi, że kodeina zawarta w wielu lekach, również przeciwbólowych stosowanych przez matki karmiące, może wpływać szkodliwie na zdrowie niemowląt, a nawet prowadzić do zgonu.

Sytuacja taka może mieć miejsce kiedy matka należy do osób szybko metabolizujących kodeinę, co jak donoszą badania, jest uwarunkowane genetycznie. Kodeina, zawarta w wielu popularnych lekach przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych i przeciwkaszlowych, dostępnych również bez recepty, metabolizuje się w morfinę.

Osoby genetycznie uwarunkowane, do znacznie szybszego metabolizowania kodeiny, w krótkim okresie czasu po spożyciu środka farmaceutycznego z jego zawartością, mają znacznie podwyższony poziom morfiny we krwi. Dlatego też matki karmiące należące do grona osób uwarunkowanych genetycznie do szybszego metabolizowania kodeiny, mogą mieć wysokie stężenie morfiny w swoim pokarmie.

Wysokie stężenie kodeiny w mleku matki, skutkuje przedawkowaniem morfiny u niemowląt karmionych piersią,  prowadząc do zwiększenia senności, problemów z oddychaniem, a nawet śmierci.

Niezbędne jest zwiększenie świadomości lekarzy i karmiących piersią pacjentek odnośnie do zagrożeń związanych z przyjmowaniem leków przeciwbólowych z zawartością kodeiny w okresie karmienia piersią.  Uwarunkowanie genetyczne do szybszego metabolizowania kodeiny obecne jest nawet u 20 na 100 osób.

 

Źródło:
Clinical Pharmacology & Therapeutics

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz