Terapia kosmetykami naturalnymi
Poprzez stosowanie naturalnych kosmetyków chronimy swoje włosy, a także cały organizm przed szkodliwym działaniem składników chemicznych zawartych w zwykłych kosmetykach powszechnie dostępnych w drogeriach. Bardzo często takie kosmetyki możemy wyhodować sami w ogródku bądź w doniczce. Często zdarza się, że one po prostu rosną dookoła nas, a my nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich dobroczynnych właściwości. Naturalne kosmetyki mają najlepszą jakość. Poza tym są dużo tańsze od tych kupowanych w drogeriach, więc jednocześnie możemy zaoszczędzić pieniądze.
Kosmetyki naturalne cieszą się swoją popularnością już od wielu wieków
Już w starożytności kobiety zażywały kąpieli w mleku i miodzie, zaś ciała namaszczały wonnymi olejkami. Już wtedy kobiety wiedziały, że olejki mają wspaniały wpływ na skórę oraz samopoczucie. Również włosy potrzebują naturalnych kosmetyków.
Cytryna
Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Hamuje wydzielanie sebum oraz nadaje włosom połysk. Sok z cytryny może delikatnie rozjaśniać włosy, nadając im przy tym platynowy odcień. Wystarczy, że do ostatniego płukania dodamy sok z połowy cytryny. Możemy także zrobić inną płukankę. Należy przegotować litr wody, następnie wystudzić. Dodajemy do niej sok wyciśnięty z cytryny i łyżkę octu. Miksturą płuczemy świeżo umyte włosy.
Sok z jabłek
Z kolei sok z jabłek zawiera dużo witaminy C, fruktozy oraz pektyny. Na włosy działa przeciwłupieżowo.
Rozmaryn
Również rozmaryn posiada dobroczynne działanie dla włosów. Sprawia, że włosy maja piękny, jedwabisty połysk, odżywia je, a także ogranicza nadmierne przetłuszczanie. Z kolei pokrzywa wzmacnia cebulki włosowe, nadaje włosom puszystość i połysk.
Skrzyp polny
Skrzyp polny nadaje włosom blask, zapobiega ich przetłuszczaniu oraz wypadaniu.
Tatarak
Na stan naszych kosmyków dobrze wpływatatarak. Roślina hamuje łysienie i pobudza przyrost włosów, ponieważ poprawia ukrwienie skóry głowy. Możemy przygotować tonik z kłączy. Dwie łyżki zalewamy szklanka wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem około 10 minut. Następnie napar należy wystudzić i przecedzić. Wywar mieszamy z wódką w proporcji 1:1, mieszamy i wlewamy do zamykanego słoika. Preparat należy wcierać w skórę głowy po umyciu włosów i poczekać aż wyschnie.
Olej rycynowy
W kuracji naturalnej możemy także wykorzystać olej rycynowy. Już po kilku rycynowych zabiegach włosy staną się mocniejsze i przestaną wypadać. Należy zmieszać po łyżeczce oleju rycynowego i miodu z żółtkiem oraz sokiem z połowy cytryny. Jednolitą papkę nakładamy na włosy, przykrywamy czepkiem kąpielowym i trzymamy tak kilka godzin, a nawet przez cała noc. Rano bardzo dokładnie musimy umyć głowę. Okład należy stosować raz w tygodniu.
Łopian
W naturalnej terapii możemy wykorzystać także łopian. Olejek z korzenia wzmacnia włosy oraz przyspiesza ich wzrost. Do litra oleju jadalnego wsypujemy dwie garści rozdrobnionego korzenia łopianu i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Następnie dodajemy jeszcze jedną garść korzenia i odstawiamy na kolejne 10 dni. Przecedzamy przez szmatkę i wcieramy w skórę głowy co najmniej raz dziennie przez miesiąc.
Pokrzywa
Z kolei sok z pokrzywy pomaga, gdy wypadanie witamin jest spowodowane niedoborem witamin i mikroelementów. Pokrzywa jest ich prawdziwą skarbnicą. Zawiera witaminy z grupy B, K, C, wapń, żelazo, magnez, fosfor, krzem, siarkę, kwasy organiczne oraz flawonoidy. Zerwane liście należy zmielić lub zmiksować i wycisnąć sok. Pijemy dwa razy dziennie po małym kieliszku.
Naturalne maseczki do włosów
Możemy także przygotować inne maseczki, w skład których wchodzą dary natury. Maseczka aloesowa wymaga zmiksowania oczyszczonego liścia aloesu ze szklanka przegotowanej wody. Następnie dodajemy łyżkę płynnego miodu i dokładnie mieszamy. Tak przygotowana maseczkę nanosimy na wilgotne włosy. Głowę owijamy folią. Zdejmujemy ją po dwóch kwadransach. Dokładnie spłukujemy maseczkę i myjemy włosy szamponem.
Głównym produktem kolejnej maseczki są jajka. Dwie łyżki oliwy mieszamy z żółtkiem jaja. Maseczkę nakładamy na wilgotne włosy, a głowę owijamy folią. Zdejmujemy ją po upływie pół godziny. Następnie maseczkę spłukujemy ciepłą wodą i dokładnie myjemy włosy szamponem.
Natomiast, jeżeli chcemy mieć lśniące włosy powinnyśmy zastosować płukankę piwną. Szklankę wody mieszamy z trzema szklankami piwa. Świeżo umyte włosy należy wypłukać piwnym płynem.
W terapii naturalnymi kosmetykami nie wolno nam zapominać o czarnej rzepie. Stanowi ona cenne źródło witamin A, B, C oraz minerałów takich jak wapń, fosfor, magnez, krzem. Działa ona na włosy wzmacniająco, a także zmniejsza łupież. Kosmetyki z czarnej rzepy możemy również stworzyć sami w domu.
Odżywka ogranicza przetłuszczanie się włosów. Do jej przygotowania potrzebne nam będą dwie duże obrane ze skórki rzepy. Należy je zetrzeć na tarce. Sok z miazgą nakładamy na włosy. Jeżeli mamy przesuszone pasma lub włosy wypadają, do naszej mikstury możemy dodać żółtko i łyżkę oliwy. Odżywkę nakładamy na włosy, następnie głowę owijamy folią, lub zakładamy czepek kąpielowy. Po 20 minutach możemy zmyć odżywkę.

Autor: Agnieszka Obstawska
Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.
Klinika Handsome Men
Ul. Jaśminowa 25 43-300 Bielsko-Biała Tel. (33) 811 24 69 info@handsomemen.pl |
Oddział Ul. Naddnieprzańska 26 04-205 Warszawa Tel. (22) 4 688 688 www.handsomemen.pl |
Dodaj komentarz