Suche włosy i tłusta skóra głowy – jak pogodzić te dwa problemy?

Suche włosy i tłusta skóra głowy – jak pogodzić te dwa problemy?

Suche włosy i tłusta skóra głowy – jak pogodzić te dwa problemy?

Wielu z nas posiada suche, łamliwe włosy i jednocześnie przetłuszczającą się skórę głowy, borykając się z tym samym z doborem odpowiedniej dla siebie pielęgnacji. Bardzo ciężko pogodzić te dwa problemy i wprowadzić taką pielęgnację, aby pozbyć się obydwu przypadłości w jednym czasie i ich wzajemnie nie nasilać.

Zasada prawidłowej  pielęgnacji skóry głowy i włosów,  głosi, że szampon należy dobierać do rodzaju skóry głowy a odżywkę  i inne kosmetyki kondycjonujące do rodzaju włosów. Zgodnie z tą zasadą powinniśmy również postępować w tym przypadku. W domowej pielęgnacji należy stosować szampon przeciwłojotokowy, którego celem jest wyregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Należy pamiętać również, że przetłuszczanie się skóry głowy może mieć ścisły związek z naszym trybem życia. Łojotok może być konsekwencją złego odżywiania- spożywania tłustych pokarmów, dużej ilości słodyczy, pikantnych potraw jak również wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu czy też zaburzeń hormonalnych.

Należy uważnie przeanalizować jakie czynniki mogą mieć wpływ na problem przetłuszczania się skóry i oprócz wprowadzenia do pielęgnacji szamponu przeciwłojotokowego,  również  starać się je wyeliminować. Aby skutecznie ograniczyć pracę gruczołów łojowych zaleca się, aby oprócz szamponu przeciwłojotokowego wprowadzić do pielęgnacji preparat w postaci lotionu/ ampułek również o właściwościach antyłojotokowych, które należy wcierać w skórę głowy po każdym umyciu i pozostawić na skórze bez spłukiwania.

Do pielęgnacji suchych łodyg włosów należy dobierać odżywki i maski dogłębnie nawilżające. Należy jednak definitywnie unikać, aplikacji odżywki na skórę głowy. Odżywkę/ maskę nakładamy jedynie na łodygi włosów i bardzo obficie ją spłukujemy.

Unikamy również stosowania odżywek bez spłukiwania.  Jeśli natomiast po spłukaniu odżywki, mamy w dalszym ciągu poplątane, trudno rozczesujące się włosy lub chcemy dodatkowo je wygładzić można  zaaplikować serum regenerujące lub też olejek, ale tylko na końcówki łodyg włosów.

Serum do włosów

Po aplikacji serum lub olejku, należy dokładnie umyć ręce, aby nie przenosić pozostałości tych kosmetyków na  skórę głowy. W ciągu dnia unikamy dotykania skóry głowy, bawienia się włosami.

Czynności te dodatkowo stymulują pracę gruczołów łojowych.  Zaleca się również, aby unikać stosowania suszarek, prostownic, lokówek. Wysoka temperatura  jednocześnie wysusza włosy i stymuluje pracę gruczołów łojowych.

Suche włosy i tłusta skóra głowy – jak pogodzić te dwa problemy?

Aby skutecznie jednocześnie pielęgnować skórę łojotokową i suche włosy, powinniśmy więc postępować wg następujących 4 kroków:

  1. Mycie głowy szamponem przeciwłojotokowym
  2. Aplikacja odżywki nawilżającej na łodygi włosów- spłukanie odżywki
  3. Aplikacja na skórę głowy ampułki/ lotionu przeciwłojotokowego – bez spłukiwania
  4. Aplikacja na końcówki włosów serum/ olejku regenerującego

Bardzo pomocne w walce z łojotokową skórą głowy a jednocześnie z suchymi włosami są profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach trychologicznych, kosmetycznych i fryzjerskich.

Suche włosy i tłusta skóra głowy – jak pogodzić te dwa problemy?

W gabinetach trychologicznych/ kosmetycznych można skorzystać z szeregu zabiegów, które wspomogą walkę z przetłuszczającą się skórą głowy. Zabiegi te opierają się na zastosowaniu prądów d’Arsonvala, prądów galwanicznych, oxybrazji, profesjonalnych, aktywnych dermokosmetyków.

Salony fryzjerskie oferują zaś szereg zabiegów regenerujących i nawilżających łodygi włosów. Przestrzegając powyższych zasad pielęgnacji domowej jak również korzystając z pomocy profesjonalistów można skutecznie wyeliminować problem suchych włosów i łojotokowej skóry głowy.


Edyta Pawluś

Autor: Edyta Pawluś

Biolog, kosmetolog, pedagog, certyfikowany trycholog. Absolwentka kierunku Biologia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz kierunku Kosmetologia w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Specjalista w zakresie profesjonalnej pielęgnacji owłosionej skóry głowy. Posiada liczne certyfikaty z dziedziny trychologii oraz kosmetologii. Od 2 lat prowadzi własny gabinet trychologiczny.
Centrum Zdrowego Włosa oferuje pomoc w zakresie : wypadania włosów, łysienia, łupieżu, łojotoku, suchej skóry głowy i włosów.

czw1Centrum Zdrowego Włosa Przychodnia Hormon - Med
ul. Mazowiecka 25
30 -019 Kraków
tel. 12 6330915
tel. kom 509 505 166
info@centrumzdrowegowlosa.pl
www.centrumzdrowegowlosa.pl

TAGI: , ,

1 comment

  1. Posted by Alex, at Odpowiedz

    Niestety mam ten problem, ale nie umiem sobie z nim poradzić…

Dodaj komentarz