Stres i osamotnienie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu piersi

Stres i osamotnienie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu piersi

Stres i osamotnienie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu piersi

W kontekście profilaktyki nowotworów od razu na myśl nasuwają się okresowe badania, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Tymczasem zdrowy tryb życia to także umiejętność radzenia sobie ze stresem i poczucie wsparcia najbliższych oraz przynależności do społeczeństwa. W świetle wyników najnowszych badań naukowców z uniwersytetu w Chicago, ten psychologiczny i społeczny aspekt choroby wydaje się być równie ważny co dieta i aktywność fizyczna.

Zdaniem badaczy stres i izolacja społeczna może ponad trzy-krotnie zwiększyć ryzyko nowotworu piersi. Prowadzi również do znacznego wzrostu ilości i wielkości guzków, co ma najprawdopodobniej związek z zachwianiem równowagi hormonalnej organizmu.

Prace badawcze prowadzono na szczurach, które poddawano sytuacjom stresowym wywoływanym przez zapach drapieżnika. Część zwierząt odizolowano od pozostałych. Zaobserwowano, że szczury żyjące w odosobnieniu gorzej radzą sobie ze stresem i dłużej dochodzą do siebie (mają wyższe stężenie hormonu stresu we krwi) niż szczury żyjące w grupie. Izolowane zwierzęta stawały się coraz bardziej zestresowane, sprawiając wrażenie zaniepokojonych i niepewnych. Znacznie częściej obserwowano u nich pojawienie się zmian nowotworowych o charakterze złośliwym. Jak podkreślają naukowcy, czynnik społeczny i psychologiczny był nawet silniejszy niż wysokokaloryczna dieta.

Zdaniem prof.  McClintock, prowadzącej badania, problematyka nowotworów jest niezwykle skomplikowana i należy na nią spojrzeć z różnych perspektyw, nie tylko biologicznej ale również psychologicznej i społecznej.

Źrodło: http://news.uchicago.edu/news.php?asset_id=1805

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz