Stopy na pokaz
Wmasowując balsam nawilżający po kąpieli, zatrzymujemy się najczęściej nad kostkami, zapominając o tym, że stopy również potrzebują codziennej pielęgnacji. Pamięć wraca nam najczęściej po zimie, kiedy zbliża się czas odkrytych butów. Nasze stopy, po całym roku zaniedbań, wymagają intensywnej kuracji.
Codzienna pielęgnacja stóp
Stopy, choć bogate w gruczoły potowe, całkowicie pozbawione są gruczołów łojowych. Skóra stóp jest więc narażona na przesuszenie, rogowacenie oraz pękanie, które nieraz prowadzi nawet do powstawania ran i zakażeń. Znaczna liczba gruczołów potowych z kolei stwarza korzystne warunki do rozwoju grzybicy. Co najmniej raz w tygodniu należy więc wykonać zabieg gruntownego oczyszczania oraz nawilżania stóp, a zwłaszcza pięt. W codziennej pielęgnacji należy natomiast pamiętać o stosowaniu kremu nawilżającego i zmiękczającego, który zapobiegnie powstawaniu zgrubień i zrogowaceń.
Kąpiel dla stóp
Pielęgnację stóp należy rozpocząć od namoczenia ich w wodzie z dodatkiem soli kąpielowej, oliwy z oliwek bądź odświeżających ziołowych olejków eterycznych z szałwii, mięty, tymianku – które posiadają również właściwości antybakteryjne. Należy równocześnie pamiętać o dwóch zasadach – woda nie może być zbyt ciepła (wysoka temperatura pobudza gruczoły potowe do pracy), a czas moczenia stóp nie może przekraczać 15 minut (zbyt długie moczenie prowadzi paradoksalnie do utraty wilgoci i przesuszenia skóry).
Złuszczanie
W czasie moczenia stóp usuwamy martwy naskórek przy użyciu specjalnej tarki bądź pumeksu, po czym wygładzamy skórę peelingiem. Do tego celu stosujemy preparat przeznaczony do pielęgnacji stóp, gdyż peeling do twarzy będzie zbyt delikatny. Równie skuteczny będzie peeling sporządzony samodzielnie z gruboziarnistej soli kuchennej. Wykonany zabieg ułatwi wnikanie składników odżywczych z kremów.
Nawilżanie
Na co dzień można ograniczyć się do wmasowania w skórę stóp odpowiedniej ilości kremu nawilżającego. Raz w tygodniu należy jednak poświęcić stopom więcej uwagi, nakładając na nie grubszą warstwę kosmetyku. Jeśli na naszych stopach pojawiły się nieestetyczne zrogowacenia, najlepszym rozwiązaniem będzie krem z mocznikiem, który zmiękcza i nawilża skórę. Efekt będzie intensywniejszy, jeśli założymy wówczas skarpetki i tak wykonaną maseczkę pozostawimy na 30 minut. Należy pamiętać, aby skarpetki były bawełniane, a więc umożliwiające skórze oddychanie, a krem lekki i niezbyt tłusty – w przeciwnym wypadku zamiast odświeżyć i nawilżyć stopy, pobudzimy gruczoły potowe do pracy. Po 30 minutach nie zmywamy kremu wodą, lecz usuwamy nadmiar, który się nie wchłonął, papierowym ręcznikiem.
Świeżość przez cały dzień
Przy znacznej potliwości stóp zalecane są odświeżające preparaty z mentolem oraz dezodoranty ograniczające produkcję potu, a równocześnie działające bakterio- i grzybobójczo. Skutecznym rozwiązaniem jest również talk, który wchłania nadmiar wilgoci.
Malowanie paznokci
Nałożenie kolorowego lakieru najlepiej wykonać następnego dnia po opisanej kuracji stóp. Jeśli jednak równocześnie chcemy zająć się paznokciami, należy nieco zmodyfikować kolejność zabiegów. Paznokcie piłujemy przed moczeniem stóp, gdyż zmiękczone są bardziej narażone na uszkodzenia. Po namoczeniu odsuwamy skórki przy użyciu drewnianego patyczka. Lakier nakładamy natomiast przed wmasowaniem kremu, ponieważ płytki muszą być suche i nienatłuszczone. Dopiero po wyschnięciu lakieru nakładamy na stopy odżywczą maskę z kremu. Na taką kompleksową pielęgnację stóp należy więc poświęcić ponad godzinę – znaczną część tego czasu zajmuje oczekiwanie na całkowite wyschnięcie lakieru.
Pamiętajmy o tym, że nasze stopy zasługują na uwagę przez cały rok, a nie tylko na wiosnę, kiedy w panice zaczynamy przygotowania do letniej odsłony.
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz