Sposoby na włosy elektryzujące się

Sposoby na włosy elektryzujące się

Sposoby na włosy elektryzujące się

Za oknami wciąż jeszcze prószy biały, puszysty śnieg. Temperatury powietrza również nie dają nam zapomnieć o tym, że wciąż mamy zimę. Takie warunki klimatyczne wpływają znacząco na kondycję oraz wygląd naszych włosów. Wychodząc na dwór zakładamy ciepłe kurtki i buty, szaliki, rękawiczki i czapki.

Nie ma w tym nic dziwnego, jednakże właśnie taka pogoda w połączeniu z ciepłym okryciem głowy sprawia, że nasze włosy są znacznie bardziej podatne na elektryzowanie się.

Ogrzewane pomieszczania, w których obecnie dość często przebywamy, wcale nie poprawiają kondycji naszej czupryny. Dodatkowo wpływają one na wzmożenie tendencji do elektryzowania się. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak skutecznie sobie rodzić z unoszącymi się kosmykami, które nierzadko spędzają nam sen z powiek.

Pokrótce przedstawimy przyczyny takiego stanu naszych kosmyków, jak również zaproponujemy kilka cennych wskazówek, dzięki którym będziesz mogła zapomnieć o elektryzujących się wciąż włosach.

Dlaczego włosy elektryzują się?

Elektryzowanie się włosów spowodowane jest kilkoma czynnikami, jednakże najczęściej pojawia się ono w okresie zimowym. Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że na naszych włosach znajdują się ładunki dodatnie.

Drobinki kurzu unoszące się w powietrzu, ogrzewane pomieszczenia i różnego rodzaju tkaniny i materiały również  naładowane są dodatnimi ładunkami. W wyniku kontaktu z naszymi kosmykami mogą one wnikać do ich wnętrza, zwłaszcza wtedy, kiedy ich struktura nie jest jednolita, łuski są pootwierane lub uszkodzone. Jak wynika z praw fizyki, takie same ładunki odpychają się.

Nic więc dziwnego, że wówczas nasze włosy po prostu unoszą się do góry. Elektryzowanie się włosów najczęściej tyczy się kosmyków suchych, o zniszczonej, porowatej strukturze. Efekt ten wzmaga się dodatkowo wówczas, kiedy pomieszczenia, w których przebywamy są ogrzewane, ciepłe, mało wilgotne, a zatem również słabo wietrzone.

Zbierający się w nich kurz, wirujący w powietrzu, choć niedostrzegalny gołym okiem, jest naszym wrogiem. Nieodpowiednia pielęgnacja, gorące powietrze suszarki czy też rozgrzane do wysokiej temperatury płytki prostownicy również nie są bez znaczenia.

W okresie zimowym warto zmienić sposób mycia i stylizacji włosów, a także lepiej je nawilżać i pomagać w regeneracji ich struktury. Jest wiele sposobów na to, aby skutecznie radzić sobie z elektryzującymi się włosami, jednakże niektóre z nich są mniej pomocne, bowiem efekt ich działania jest krótkotrwały i na dobrą sprawę wcale nie rozwiązuje naszych problemów.

Skuteczne sposoby na włosy elektryzujące się

Każdego dnia używamy suszarek, lokówek czy też prostownic. Jeśli nie włączamy w nich funkcji jonizacji, tym bardziej przyczyniamy się do elektryzowania się włosów. Jeśli stylizujemy nasze włosy z włączoną tą opcją w naszym urządzeniu, wówczas sprawiamy, że nasze włosy nie tracą wilgoci, a przy tym również nie są tak podatne na unoszenie się na skutek naładowania.

Ponieważ naładowane dodatnio cząsteczki wnikają do wnętrza naszych kosmyków poprzez niedomknięte łuski czy uszkodzoną strukturę włosów, należy i o to zadbać. Włosy należy suszyć chłodnym powietrzem, co sprawi, że łuski samoczynnie się domkną, a cząsteczki kurzu nie będą już tak łatwo wnikać w ich wnętrze.

Włosy powinniśmy czesać szczotkami z naturalnym włosiem lub też drewnianymi grzebieniami.

Zapobiegają one bowiem zbieraniu się ładunków i zmniejszają ryzyko elektryzowania się włosów. Niegdyś elektryzujące się włosy lekko spryskiwano wodą, aby zapobiec efektowi unoszenia się ich w powietrzu. Jednakże kiedy włosy wyschły, wówczas zaczynały na nowo się elektryzować.

Dziś w drogeriach mnóstwo jest różnego rodzaju spray’ów, które działają wygładzająco na nasze kosmyki, a jednocześnie zapobiegają ich elektryzowaniu się. Są one niedrogie i łatwe w użyciu, ponieważ możesz z powodzeniem stosować je na suche włosy.

Do codziennej pielęgnacji włosów stosuj takie szampony i odżywki, które odżywiają, nawilżają i regenerują strukturę kosmyków. Dzięki temu zadbasz nie tylko o ich doskonałą kondycję oraz piękny wygląd, ale również zapobiegniesz elektryzowaniu się. Nie zapomnij również na koniec każdego mycia opłukać włosy chłodną wodą.

Dzięki temu łuski włosów zostaną zamknięte. Gorąca woda podczas mycia, jak również odżywki bez spłukiwania nie są wskazane, zwłaszcza w okresie zimowym.
Od czasu do czasu warto też jest zastosować domową kurację odżywiającą na włosy, na przykład z oliwy z oliwek i żółtka jaja kurzego.

Dzięki temu włosy będą mocniejsze i lepiej odżywione, a dodatnie ładunki już nie będą dla nich straszne.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

Dodaj komentarz