Sól z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego

Sól morska zawiera bogactwo cennych składników mineralnych. Jej budowa oraz skład, który jest tak skomplikowany, że nie sposób go odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, od dawna fascynowały świat nauki.

Pod koniec XIX w. francuski biolog, prekursor stosowania wody morskiej w lecznictwie René Quinton zbadał, że sól morska zawiera wiele składników mineralnych identycznych z tymi, które znajdują się w plazmie krwi.

Morska sól oprócz chloru i sodu zawiera jeszcze 80 innych, cennych pierwiastków, z czego aż 22 (np. magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, krzem, fosfor, jod) są niezbędne do życia.

Odkrycie podobieństwa fizjologiczno-chemicznego składu jakościowego wody morskiej oraz osocza krwi ludzkiej stanęło u podstaw talasoterapii, czyli formy terapii mającej na celu odnowę biologiczną poprzez oddziaływanie wodą morską oraz glonami i błotem morskim.

Sól z Morza Martwego

Talasoterapia stosowana jest z powodzeniem w leczeniu dolegliwości skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Niezwykłe właściwości morskiego mikroklimatu oraz wody morskiej wykorzystywane są także w terapii schorzeń dróg oddechowych, obniżonej odporności, bezsenności, reumatyzmu, niedoczynności tarczycy i osteoporozy.

Palmę pierwszeństwa w talasoterapii dzierży Morze Martwe, które wbrew swej nazwie nie jest wcale całkowicie „martwe” gdyż występują w nim jednokomórkowe glony oraz prokarionty. Nie jest też tak naprawdę morzem, a słonym jeziorem bezodpływowym położonym na pograniczu Izraela i Jordanii.

Morze Martwe powstało około 2 mln lat temu, gdy zatoka Morza Śródziemnego została odcięta przez podnoszący się ląd.

Sól z Morza Martwego – naturalny kosmetyk

Sól z Morza Martwego jest solą potasowo-magnezową. Charakteryzuje się wysoką zawartość jonów sodu, potasu, magnezu, wapnia i bromu, czyli składników mineralnych o dużym znaczeniu biologicznym, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako kosmetyk. Zawarte w niej mikroelementy mają zdolność przenikania przez skórę podczas kąpieli. Zabiegi kosmetyczne bazujące na soli z Morza Martwego działają detoksykująco, tonizująco, napinająco i ujędrniająco. Kąpiele w soli z Morza Martwego, pobudzają skórę do odnowy, dezynfekują, niwelują obrzęki, przyspieszają rozpad tłuszczu, ułatwiają usuwanie toksyn oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Więcej o właściwościach minerałow z Morza Martwego przeczytasz w artykule: Oczyszczająca moc minerałów z Morza Martwego.

Sól z Morza Martwego

Dla ciała i zmysłów

Kąpiel w soli z Morza Martwego doskonale wpływa zarówno na kondycję naszej skóry jak i stan ducha. Solne zabiegi wyciszają i ułatwiają zasypianie. Uspokajające właściwości soli z Morza Martwego zawdzięczamy obecności bromu, który wnika poprzez skórę podczas kąpieli. Pierwiastek ten niweluje napięcie nerwowe, niepokój oraz stres. Pełni także istotną rolę w łagodzeniu chorób układu oddechowego, gdyż ułatwia rozszerzanie oskrzeli. To jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do życia, który jak wskazują wyniki badań z Vanderbilt University, ma kluczowe znaczenie dla budowy tkanek.

Czym różni się sól z Morza Martwego od zwykłej soli kosmetycznej do kąpieli?

Sole kosmetyczne zawierają w swym składzie jedynie chlorek sodu (NaCl) oraz substancje barwiące i zapachowe. Jedyna rolę jaką spełniają w kąpieli to zmiana pH wody. Nie odżywiają i nie regenerują skóry. Funkcje terapeutyczne mogą pełnić jedynie sole o bogatym składzie mineralnym.

Jak zwiększyć efektywność kąpieli w soli z Morza Martwego?

Efektywność kąpieli w soli morskiej jest uzależniona od stężenia soli oraz temperatury wody.
Im większe jest stężenie oraz wyższa temperatura wody, tym głębiej cząsteczki soli morskiej wnikają w naskórek.

Podczas kąpieli solnej warto nacierać ciało rękawicą frotte lub szczotką kąpielową by pobudzić krążenie i zwiększyć wchłanianie substancji czynnych.

Sól z Morza Martwego można dodatkowo wzbogacić kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego, by nadać kąpieli wspaniały zapach oraz właściwości aromaterapeutyczne.

Sól do kąpieli z Morza Martwego kupisz tutaj:

http://www.talia24.pl/sol-do-kapieli-z-morza-martwego-1-kg.html

http://www.talia24.pl/sol-do-kapieli-z-morza-martwego-barwiona-algami-1-kg.html


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz