Skuteczne sposoby na łupież

Skuteczne sposoby na łupież

Skuteczne sposoby na łupież

Łupież to nic innego, jak przesuszona i łuszcząca się skóra głowy, jednakże powodów jego powstawania jest naprawdę sporo. Najczęściej łupież pojawia się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Często również wywołuje go chlorowana woda, stres, przemęczenie, a nawet niekorzystne warunki zewnętrzne. Miejmy jednak świadomość tego, że jeśli zbagatelizujemy problem, może się on przerodzić w łojotokowe zapalenie skóry, a z tym już nie ma żartów.

Rodzaje łupieżu

Aby móc podjąć walkę z łupieżem, powinniśmy wiedzieć z czym dokładnie mamy do czynienia. Są bowiem dwa główne rodzaje łupieżu, a każdy z nich wymaga zastosowania odpowiedniej kuracji. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej, by wiedzieć, jak skutecznie się ich pozbyć.

Pierwszym rodzajem łupieżu jest łupież zwykły. Z reguły dotyczy on młodych osób, w wieku do 20 roku życia. Charakteryzuje się on tym, że jest tą mniej groźną odmianą, zarówno dla naszej skóry głowy, jak również dla włosów.

Nie uszkadza on mieszków włosowych, a także nie prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry, a to jest najważniejsze. Wygląda on po prostu jak białe drobinki, które są widoczne na skórze głowy i włosach. Zwykły łupież jest znacznie prościej usunąć, ale i tak nie należy go lekceważyć.

Zaniedbanie takiego stanu może z czasem przerodzić się w większe problemy. Zwykły łupież może stać się tłustym, dlatego nie należy czekać, aż on sam zniknie.

Łupież tłusty jest znacznie groźniejszy dla naszych włosów i skóry głowy. Wygląda on jak duże, żółte łuski, a na skórze głowy wyczuwalne jest zbieranie się łoju i szybsze przetłuszczanie włosów. Z czasem dochodzi do łojotokowego zapalenia skóry. Wówczas nierzadko na skórze mogą pojawić się strupy, również na skutek drapania się po głowie.

Często bowiem taki łupież wywołuje świąd. Mocno przytwierdzony do skóry głowy jest znacznie trudniejszy do usunięcia, a przy tym blokuje mieszki włosowe. W konsekwencji włosy stają się słabsze i częściej wypadają.

Bez względu na to, jaki łupież się u Ciebie pojawił, nie pozostawiaj go samemu sobie. Z czasem bowiem może on przerodzić się w groźny stan zapalny skóry, a Ty możesz stracić większość włosów. Już pierwsze oznaki łupieżu powinny być dla Ciebie sygnałem, że coś złego dzieje się ze skórą Twojej głowy. Zacznij zwalczać go od razu.

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

W pierwszej kolejności powinniśmy założyć, że łupież pojawił się na skórze naszej głowy na skutek nieodpowiedniej jej pielęgnacji. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, że nawet niedokładne spłukanie szamponu może prowadzić do jego powstawania.

Dlatego zamieńmy swój zwykły szampon na przeciwłupieżowy i dokładniej myjmy nim skórę głowy, a także dobrze go wypłukujmy.Jeśli to okaże się nieskuteczne, wówczas musimy sięgnąć po inne środki.

Pierwszym domowym sposobem na pozbycie się łupieżu jest nacieranie skóry głowy sokiem z cytryny. W tym celu przekrój cytrynę na pół i wcierając ją w skórę głowy staraj się ją również masować kolistymi ruchami przez kilka minut. Następnie bardzo dokładnie umyj włosy szamponem przeciwłupieżowym. Taka kuracja powinna dość szybko przynieść oczekiwany efekt.

Skuteczne sposoby na łupież

Z kuracji ziołowych najskuteczniejsza będzie pokrzywa. Posiada ona bowiem właściwości przeciwłupieżowe. Z suszonych bądź świeżych liści pokrzywy należy zrobić napar, a po jego przestygnięciu należy wypłukać w nim włosy, a także opłukać skórę głowy. Świeże liście pokrzywy mogą barwić włosy na kolor lekko zielony, dlatego nie są polecane dla osób o jasnych kosmykach.

Roztrzepane jajko kurze również może okazać się skutecznym sposobem walki z łupieżem. Należy je dobrze wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie należy włosy dokładnie umyć szamponem przeciwłupieżowym. Jajko zadziała odżywczo na skórę głowy i włosy, dlatego też jest doskonałym sposobem na zmniejszenie przetłuszczania się kosmyków.

Wychodząc z założenia, że łupież jest efektem zaburzonej równowagi skóry głowy, warto jest zadbać o przywrócenie jej naturalnego stanu. W tym celu nałóż na włosy i skórę głowy jogurt naturalny na co najmniej kilkanaście minut. Efektem powinna być czysta skóra i dobrze odżywione włosy.

W każdej kuracji przeciwłupieżowej bardzo ważny jest masaż skóry głowy. Ma on dobroczynne działanie, ponieważ poprawia krążenie i sprawia, że łuski łupieżu są usuwane. Dzięki temu również włosy są lepiej odżywiane przez mieszki włosowe. Pamiętaj, aby podczas każdej kuracji i każdego mycia włosów delikatnie masować skórę, aby jej nie podrażnić, a jedynie przynieść jej ulgę.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

TAGI:

2 komentarze

Dodaj komentarz