Skuteczne sposoby na cienie pod oczami

Skuteczne sposoby na cienie pod oczami

Skuteczne sposoby na cienie pod oczami

Twoim ciągłym problemem są cienie i sińce pod oczami, przez które wiecznie wyglądasz na zmęczoną i niewyspaną? Przyczyną takiego stanu mogą być predyspozycje genetyczne, zaburzenia krążenia lub po prostu proces starzenia się. Na szczęście każdemu z tych czynników można zaradzić i w efekcie pozbyć się niedoskonałości pod oczami.

W skórze wokół oczu występuje o wiele mniej tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, niż w innych obszarach twarzy. Przez to okolice oka są bardzo delikatne i cienkie. Zazwyczaj to oczy jako pierwsze mówią ile mamy lat i jak się czujemy. I choć rzeczywiście cienie i opuchnięcia pod oczami powstają po zarwanej nocy, to często są też wywoływane przez mało zależne od nas czynniki.

Do takich należą: zaburzenia krążenia, które powodują obrzęki powieki dolnej, proces starzenia, w trakcie którego tworzą się przerosty tkanki tłuszczowej pod oczami, a także uwarunkowana genetycznie budowa anatomiczna, która powoduje tak zwaną dolinę łez. Na szczęście mimo, że nie mamy większego wpływu na wymienione przyczyny, to z powodzeniem możemy walczyć z ich przykrymi skutkami.

Cienie pod oczami

Jeżeli czasem pod swoimi oczami zauważasz cienie, jest to najprawdopodobniej spowodowane zmęczeniem lub niewyspaniem (wtedy w tych miejscach dochodzi do zastoju krwi i limfy). W takich sytuacjach zazwyczaj wystarczy odpocząć lub zrobić delikatny masaż okolic oczu, aby cienie zniknęły. Większy problem jest wtedy gdy przypadłość pojawia się stale, nawet kiedy jesteś w dobrej formie. Winą takiego stanu jest zbyt cienka skóra pod oczami, przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne, co daje efekt cieni pod oczami.

Pulsacyjny masażer twarzy

 

Naczynia przebijają w dolnej powiece, ponieważ doszło w niej do zaniku tkanki tłuszczowej lub dlatego, że w trakcie procesu starzenia skóra w tym miejscu stała się cienka i mało sprężysta. Efekt cieni pod oczami dodatkowo uwydatniany jest niekorzystnym odbijaniem się światła w zapadniętych obszarach. Na takie przypadłości najlepiej zadziałać za pomocą zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, który ujędrni, pogrubi i uczyni skórę pod oczami bardziej elastyczną, a przez to zakryje prześwitujące naczynia krwionośne.

Dwadzieścia pięć mikroigieł umiejscowionych w głowicy urządzenia, które w momencie nakłuwania skóry są podgrzewane na całej długości, powoduje skracanie istniejących włókien kolagenowych już w trakcie samego zabiegu. Po pewnym czasie powstaje również nowy kolagen, którego włókna skręcają się, zagęszczają i wiążą. Zabieg frakcyjnej RF mikroigłowej doskonale uzupełnia mezoterapia igłowa i wypełnienie ubytków tkanki tłuszczowej niewielką ilością kwasu hialuronowego.

Dolina łez pod oczami

Innego rodzaju defektem estetycznym, pojawiającym się pod oczami jest tzw. dolina łez. Nazwa tej przypadłości wzięła się od kształtu jaki tworzy pod oczami – długich i wąskich zagłębień, czyli dolin, które powodowane są przez głębokie ubytki tkanki tłuszczowej. Ubytki rozciągają się bocznie od nosa pod oczami i powstają u ludzi w każdym wieku. Często na występowanie doliny łez ma wpływ kształt kości twarzy, tryb życia i przede wszystkim szybkość procesu starzenia się. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że człowiek z doliną łez wygląda wyjątkowo niekorzystnie, zapadnięcia pod oczami dodają mu kilku lat. Do pozbycia się doliny łez najlepiej posłużą wypełniacze.

Gabinety medycyny estetyczne najczęściej oferują dwa rodzaje wypełniaczy: kwas hialuronowy lub kwas polimelkowy, które różnią się nieco działaniem, choć końcowy efekt wypełnienia dają taki sam. Zabieg z wykorzystaniem pierwszej substancji pozwala natychmiast wypełnić zagłębienia. Kwas hialuronowy rozwiązuje problem doliny łez na ok. półtora roku. Natomiast druga substancja wypełnia ubytki bardziej naturalnie i długotrwale, ale na końcowe efekty jej działania trzeba czekać ok. kilku tygodni. Kwas polimlekowy stymuluje powstawanie endogennego kolagenu, a dzięki temu odbudowuje tkanki naturalnie.

Obrzęki pod oczami

Nieraz obudziłaś się z podpuchniętymi oczami? To znak, że masz problem z mikrokrążeniem. Obrzęki powieki dolnej najczęściej wywoływane są niewielkimi zastojami. Zastoje powstają wtedy, gdy skurcze mięśni mimicznych są ograniczone, a przez to krew i limfa pod oczami znacznie wolniej płyną. Taka sytuacja najczęściej zdarza się nocą, kiedy śpiąc układamy się w pozycji horyzontalnej. Ponieważ zastój doprowadza także do zatrzymania wody i toksyn pod niezwykle cienkim naskórku okolic oczu, rano budzimy się z widocznym obrzękiem powiek dolnych.

Osoby, które zaobserwowały u siebie taką przypadłość nie powinny wstrzykiwać sobie toksyny botulinowej pod oczami. Botox powoduje częściowy paraliż mięśni mimicznych, a więc może tylko pogłębić problem pojawiających się obrzęków. Natomiast, aby pozbyć się opuchnięć najlepiej jeśli regularnie zaczniesz robić masaże powieki dolnej i udasz się do specjalisty na drenaż limfatyczny – takie zabiegi skutecznie poprawią mikrorążwnie, a więc zniwelują przyczynę powstawania obrzęków. Możesz również zdecydować się na mezoterapię igłową. Dzięki substancjom czynnym, które podawane są za pomocą igły w trakcie zabiegu, odżywisz skórę pod oczami, poprawisz mikrokrążenie i zmniejszysz obrzęk. Innym zabiegiem, który także pozwoli pozbyć Ci się toksyn i opuchnięć jest radiofrekwencja kontaktowa, czyli ogrzewanie tkanek za pomocą fal RF.

Worki tłuszczowe pod oczami

Innym rodzajem nieestetycznych opuchnięć są worki tłuszczowe pod oczami. Te w przeciwieństwie do porannych obrzęków, gdy się pojawią występują stale. Worki pod dolnymi powiekami to nic innego jak przerośnięta tkanka tłuszczowa. Mogą powstawać z powodu zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych. Aby je zniwelować należy doprowadzić do usunięcia zalegającej tkanki. Można to uzyskać decydując się na lipolizę iniekcyjną, czyli podanie w głąb poduszeczek tłuszczowych substancji rozpuszczających tkankę tłuszczową. Można także zadziałać bardziej inwazyjnie i poddać się blepharoplastyce powiek dolnych, czyli drobnemu zabiegowi chirurgii plastycznej, w trakcie którego lekarz nacina skórę pod rzęsami powieki dolnej i usuwa nadmiar tłuszczu.

Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna, przez co może być narażona na wiele więcej zniekształceń niż skóra w innych częściach twarzy. Opuchnięcia, przerosty, ubytki – defektów jest wiele. Najważniejsze to prawidłowo zdiagnozować rodzaj problemu, a potem znając przyczynę zastosować odpowiednią terapię.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI: , ,

Dodaj komentarz