Schorzenie kręgosłupa szyjnego

Schorzenie kręgosłupa szyjnego

Schorzenie kręgosłupa szyjnego

Bardzo proszę o informację jakich ćwiczeń nie mogę stosować przy schorzeniu kręgosłupa szyjnego. Mam 65 lat i bardzo lubię aktywny tryb życia.

Bardzo dziękuję

Halina

 

Witam Pani Halino,

nie napisała Pani o jakie schorzenie kręgosłupa szyjnego chodzi, więc trudno jest wszystko uogólnić i podać zestaw ćwiczeń, do każdego typu dolegliwości.  Jeżeli Pani zna diagnozę, to mimo wszystko najlepiej nauczyć się wykonywać ćwiczenia pod okiem specjalisty. W mediach znajdzie Pani bardzo dużo ćwiczeń wzmacniających odcinek szyjny kręgosłupa. Nasuwa się jednak pytanie, czy wykona je Pani prawidłowo, we właściwym tempie i z odpowiednim  oddechem. Wbrew pozorom wykonanie takich ćwiczeń bez odpowiedniego instrukraża nie jest takie łatwe, a może być nawet szkodliwe.

Ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu, a ich intensywność powinna być dostosowana do wydolności ćwiczącego. Ćwiczenia należy wykonywać spokojnie w równym tempie, zachowując rytmiczny, równomierny oddech.

To, że jest Pani osobą aktywną jest bardzo pozytywne.  Jedną z głównych przyczyn dolegliwości kręgosłupa są słabe mięśnie. Niećwiczone mięśnie szyi nie zapewniają skutecznej stabilizacji szyjnego odcinka kręgosłupa, a efektem tego są dolegliwości bólowe. Również gwałtowne i nadmierne naciągnięcie mięśni w wyniku nieprawidłowych ruchów może powodować ból. Dlatego tak ważny w zwalczaniu bólów kręgosłupa jest trening mięśni.

Pozdrawiam serdecznie

Dorota Wasemüller

Centrum Zdrowych Pleców „RehAktiv”


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz