Rumianek pospolity
Rumianek
Synonimy: Rumianek lekarski, rumianek apteczny.
Rumianek znany jest w medycynie naturalnej od lat. Ziele jest powszechnie stosowane przy wielu różnych dolegliwościach. Rumianek jest jednym z najlepiej rozpoznawanych ziół.
Występowanie rumianku
Rumianek można dostrzec praktycznie na każdej łące. Można go spotkać również na przydrożach i miedzach.
Surowiec leczniczy – koszyczki rumianku
W medycynie naturalnej jako surowiec leczniczy wykorzystuje się głównie koszyczki kwiatowe, będące bogatym źródłem olejków eterycznych, flawonoidów, garbników i kwasu walerianowego.
Herbatkę rumiankową można stosować już w niemowlęctwie. Ząbkującemu dziecku można wcierać niewielkie ilości oleju rumiankowego w dziąsła.
„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg
Działanie rumianku
Dzięki zawartości rumiankowego olejku lotnego o działaniu przeciwzapalnym, rumianek stosowany jest w ziołolecznictwie w stanach zapalnych układu pokarmowego i oddechowego, jamy ustnej i gardła, a także w schorzeniach skóry i w celu poprawy stanu włosów. Rumianek działa antybakteryjnie, rozkurczowo i wiatropędnie. Stosuje się go przy świądzie i zapaleniu pochwy, a także przy hemoroidach. Znajduje zastosowanie również w stanach niepokoju i problemach ze snem.
Substancje czynne
Właściwości lecznicze rumianek zawdzięcza zawartości takich substancji jak chamazulen, spiroeter oraz bisabol.
Zastosowanie rumianku
Znaczenie rumianku:
Kwiaty zawierają m.in. flawonoidy i olejek eteryczny. Napar z rumianku stosowany jest jako środek przeciwzapalny i rozkurczowy. Pomaga przy schorzeniach śluzuwek jamy ustnej, przy zaburzeniach żołądkowo jelitowych oraz zewnętrznie, w formie płukanki, przy chorobach skóry i ranach. Odradza się natomiast dawniej powszechne przemywanie oczu ze względu na podrażniające działanie rumianku.
„Zioła i rośliny lecznicze, łatwe i pewne rozpoznawanie” 2007 Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje
Herbatka rumiankowa
Napar z rumianku działa delikatnie uspokajająco, rozkurczająco i przeciwzapalnie. Picie herbatki rumiankowej pomaga w łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i nudności. Płukanie jamy ustnej i gardła naparem z rumianku wspomaga leczenie zapalenia dziąseł i gardła. Herbatka rumiankowa przynosi ulgę niemowlętom w przypadku kolki jelitowej. Uważa się, iż napar z rumianku działa również łagodnie uspokajająco, przynosi ukojenie nerwów, zmniejsza wahania nastrojów i ułatwia zasypianie.
Sposób przygotowania:
1 łyżkę stołową suszonych koszyczków rumianku zalewamy filiżanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez 10 minut.
Dawkowanie:
Napar z rumianku pijemy 3-4 razy dziennie.
Herbatka na bezsenność z rumiankiem
25 g melisy, 25 g rumianku, 15 g dziurawca, 10 g chmielu i 10 g mięty zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 10-15 minut.
Przygotowany napar należy pić najpóźniej pół godziny przed snem.
Herbatka łagodząca napięcie przedmiesiączkowe z rumiankiem
1 łyżeczkę melisy, 1 łyżeczkę kozłka lekarskiego i 1 łyżeczkę rumianku zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut.
Napar działa rozkurczowo i łagodnie uspokajająco.
Kąpiel rumiankowa
Kąpiel rumiankowa działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Przyspiesza gojenie ran i zadrapań. Znajduje zastosowanie np. w łagodzeniu dolegliwości związanych z pieluszkowym zapaleniem skóry u małych dzieci. Rumianek stosowany zewnętrznie łagodzi również dolegliwości związane z żylakami odbytu (hemoroidami). Kąpiele rumiankowe znajdują także zastosowanie w pielęgnacji skóry, szczególnie przy cerze trądzikowej i stanach zapalnych.
Sposób przygotowania:
Do wanny z wodą dodajemy napar sporządzony z dwóch garści suszonych koszyczków rumianku. Kąpiel powinna trwać ok. 10 – 15 minut.
Płukanka do włosów z rumiankiem
Płukanie włosów herbatką rumiankową nadaje włosom jedwabistej miękkości i blasku. Płukanka rumiankowa polecana jest szczególnie włosom jasnym. Napar rumiankowy podkreśla kolor włosów blond i dezynfekuje skórę głowy.
Inhalacje z rumiankiem
Inhalacje z zastosowaniem rumianku pomagają w zwalczaniu objawów grypy i przeziębienia. Łagodzą kaszel, katar i chrypę. Rumianek jest również pomocny w zapaleniu zatok przynosowych.
Inhalacje znajdują zastosowanie również w pielęgnacji cery tłustej i skłonnej do zanieczyszczeń. Gorąca para rozpulchnia skórę, otwiera pory i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Unoszące się wraz z parą wodną olejki lotne działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Napar z rumianku sporządzamy w misce z 3 łyżek ziół lub kilku saszetek herbatki rumiankowej. Nachylamy się nad parą i przykrywamy głowę dużym ręcznikiem, tak by para nie wydostawała się na zewnątrz. Parówka powinna trwać ok. 10 minut. W trakcie trwania przeziębienia zabieg powtarzać 2 razy dziennie. W celach kosmetycznych stosować 2 razy w tygodniu.
Nalewka rumiankowa
4 łyżki kwiatów rumianku zalewamy 500 ml spirytusu i odstawiamy na 2 tygodnie, codziennie wstrząsając. Następnie odcedzamy nalewkę. Nalewka rumiankowa stosuje się przy zaburzeniach trawienia oraz zewnętrznie (do płukania) w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Olej rumiankowy
1 garść koszyczków rumianku wsypujemy do słoiczka i zalewamy ½ szklanki oleju sojowego, kukurydzianego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek. Zawartość słoika pozostawiamy na 6 tygodni, codziennie wstrząsając. Gdy olej nabierze bursztynowego koloru, przecedzamy go do butelki z nakrętką.
Olej rumiankowy ma szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce jak również w leczeniu rozmaitych schorzeń.
Olej rumiankowy może służyć do przemywania skóry suchej i podrażnionej, doskonale zastępując mleczka i śmietanki do twarzy lub można go stosować do masażu ciała. Preparat działa odkażająco, przeciwzapalnie, lekko wybielająco, natłuszczająco i odżywczo. Przyspiesza gojenie ran i zadrapań. Przynosi ulgę spierzchniętej i przesuszonej skórze.
Olej rumiankowy może również pełnić funkcje maseczki olejowej na włosy. Polecany jest szczególnie do włosów suchych, łamliwych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Regularne stosowanie maseczki olejowej na bazie rumianku pomaga przywrócić dobrą kondycję włosów. Olej rumiankowy wmasowujemy w umyte włosy i nakrywamy je folią i ciepłym ręcznikiem. Po 2 godzinach odżywkę zmywamy najlepiej szamponem żółtkowym. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu.
Uwaga:
Preparatów na bazie rumianku nie powinno się stosować w trakcie leczenia homeopatycznego, gdyż rumianek może znacznie zmniejszać skuteczność terapii.
Rumianek może wywoływać reakcje alergiczne.
Rumianek w symbolice kwiatów oznacza oddanie.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
1 comment