Rudbekia – słoneczny kwiat o jesiennej porze
Rudbekia zakwita latem i cieszy oko żółtym i pomarańczowymi kwiatami aż do późnej jesieni. Nie jest rośliną wymagającą, rośnie na każdej ziemi, w stanowisku słonecznym i półcienistym, nie wymaga dużo podlewania, dobrze znosi susze, jest dość odporna na szkodniki.
Doskonale komponuje się na rabatach w postaci dużych kęp kwiatów, nadaje się również do ciecia do wazonów i na suszone bukiety. Niższe odmiany rudbekii można również uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rudbekia pochodzi z ameryki północnej skąd przybyła w XVIII wieku. W Polsce występują gatunki jednoroczne i byliny.
Byliny to między innymi: Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fuldiga), Rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), Rudbekia lśniąca ( Rudbeckia nitida).
Gatunkiem jednorocznym jest Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta).
Odmiany rudbekii różnią się wysokością roślin, barwą i wypełnieniem kwiatostanów.
Uprawa rudbekii
Wiosną oraz na przełomie czerwca i lipca dobrze jest zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Obcinamy przekwitnięte kwiaty co przedłuży kwitnienie. Jeśli uprawiamy rudbekię nagą, która dorasta od 60 do 200 cm, to przywiązujemy ją do podpory.
Rozmnażanie
Od marca do maja gatunki bylinowe rudbekii rozmnażamy wegetatywnie, przez podział kęp.
W czerwcu możemy rozmnażać byliny również za pomocą nasion, które wysiewamy do pojemników. W sierpniu siewki przesadzamy na rabatę, gdzie zakwitną dopiero w następnym roku.
Gatunki jednoroczne wysiewamy w kwietniu do gruntu. Po wzejściu siewek robimy rozsadę co 20 cm.
Patrycja Bydlińska
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz