Rozchodnik
Rozchodnik (Sedum) jest bardzo łatwą w uprawie rośliną, odporną na czynniki atmosferyczne. Doskonale nadaje się do obsadzania w ogródkach skalnych, na murkach i skarpach, a także w miejscach trudnych do koszenia w celu zapobieżenia rozwojowi chwastów.
Wśród rozchodników są gatunki mogące pełnić funkcje ozdobne jak i okrywowe. Płożące się po ziemi pędy zakorzeniają się w wielu miejscach, tworząc gęstą darń, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu gleby i ogranicza rozwój chwastów.
W Polsce występuje 9 gatunków rozchodników. Rozchodniki są w większości bylinami o niskim pokroju, choć znajdują się w śród nich gatunki jednoroczne i półkrzewy. Rośliny charakteryzują się gruboszowatymi, płaskimi lub wałeczkowatymi liśćmi. Ulistnienie jest bardzo trwałe i pełni funkcje dekoracyjne niemal przez cały rok. Kwiaty mają najczęściej kolor żółty, biały lub różowy. Rośliny są sukulentami, więc dobrze znoszą suszę i w większości przypadków także niską temperaturę oraz jałową glebę.
Uprawa rozchodnika nie przysparza żadnych problemów. Roślina rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym, jednak lepiej kwitnie i uzyskuje najlepsze zabarwienie liści w miejscu nasłonecznionym. Rozchodnik dobrze czuje się na ziemiach lekkich, przepuszczalnych, o pH zbliżonym do obojętnego. Wiosną można dodatkowo nawieźć ziemię nawozem wieloskładnikowym.
fot. Patrycja Bydlińska
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz