Różany olejek eteryczny- eliksir młodości !

Olejek różany

Różany olejek eteryczny- eliksir młodości !

Naturalne olejki eteryczne to charakterystycznie pachnące płyny otrzymywane z różnych roślin i z różnych ich części (kwiaty, skórki owoców, korzenie liście itd.) nadają kwiatom, ziołom, owocom specyficzny zapach, aromat i posmak. Wpływają one na stan umysłu i ciała. Aby pozyskać te olejki stosuje się różne metody: enfleurage (wyciąg olejowy), tłoczenie na zimno, destylacja z parą wodną.

Różę zalicza się do rodziny różowatych, pochodzących ze Wschodu. Gatunki róż, z których uzyskuje się olejki eteryczne są krzaczaste i mają drobne kwiaty. Olejek różany otrzymuje się metodą destylacji płatków kwiatów z parą wodną. Płatki mogą być świeże, podsuszane lub suszone. To, kiedy i jaką metodą były one zbierane i przechowywane wpływa na wydajność i jakość olejku eterycznego. Otrzymuje się go w bardzo małych ilościach, co wpływa na jego wysoką cenę i ograniczoną dostępność.. Podczas produkcji otrzymuje się również hydrolat różany (woda różana), który zawiera minimalne ilości olejku różanego.

Olejek z dzikiej róży w kosmetyce

Na rynku możemy znaleźć olejki lub produkty oznaczone napisem esencja, olejek różany, zapach różany – są to produkty syntetyczne. Pomimo ładnego zapachu są pozbawione leczniczych właściwości. Należy zatem uważać przy zakupie olejku i sprawdzać pochodzenie.

Naturalny różany olejek eteryczny jest bardzo drogi (6ml – ok 400zł), a jego podróbki można kupić już za kilkanaście  złotych.

W skład olejku różanego wchodzi m.in. cytroneol, rodinol, alkohol fenyloetylowy, geraniol, linallool, nerol, eugenol, farnezol, terpeny, różne kwasy i aldehydy.

Organiczny olejek z nasion dzikiej róży

Ten najcenniejszy pośród olejków eterycznych ma silne działanie odmładzające, pobudza mikrocyrkulację krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia i przesuszenia skóry. Poprawia samopoczucie. Uważany  jest za afrodyzjak.

ZASTOSOWANIE:

  • perfumy, wody perfumowane i toaletowe i inne
  • kremy do twarzy (regenerująco – odmładzające)
  • balsamy do ciała (odżywcze, nawilżające itd.)
  • toniki do twarzy (woda różana)
  • ekskluzywne olejki do masażu i kąpieli
  • luksusowe pudry i róże do twarzy

Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz