„Maskarada”, czyli zaskakujące oblicza ludzkiego losu

Maskarada, czyli zaskakujące oblicza ludzkiego losu

„Maskarada”, czyli zaskakujące oblicza ludzkiego losu

Maskarada Michała Nowickiego i Andrzeja Dudzińskiego to zbiór piętnastu wartkich, nieustannie trzymających czytelnika w napięciu, opowieści reporterskich. Każda z nich prowadzi czytelnika przez różne szerokości geograficzne, ukazując mu ekstremalne realia różnych środowisk i sytuacji oraz prezentując barwne i ciekawe historie ludzi, których napotykamy na swojej drodze.

W kolejnych opowiadaniach poznamy trudne i powikłane losy polskich emigrantów w USA, dla których american dream się nie ziścił, złożymy wizytę w szkole torreadorów, poznamy życie włóczęgów, przemierzających koleją wzdłuż i wszerz całe Stany Zjednoczone, a także zwiedzimy jedną z tajlandzkich dzielnic rozpusty. Swoją historię opowie nam również kobieta, która przyjechała do Hollywood z zamiarem zrobienia kariery w Fabryce Snów, a skończyła na ulicy, jako prostytutka.

Każda z napotkanych postaci chce podzielić się z nami swoją opowieścią, ale także na swój sposób wytłumaczyć się, a może również poszukać zrozumienia, czy współczucia? Celem autorów jest jedynie wierne zapisanie relacji swoich rozmówców. Ocena, kto i jaką maskę przybiera w życiowej maskaradzie, jest wyłącznym przywilejem czytelnika.

Na uwagę zasługuje realizm przedstawianych zjawisk i sytuacji, dogłębne poznanie opisywanej rzeczywistości. Dlatego też, aby móc dokładnie i prawdziwie opisać warunki, w jakich wegetują wielkomiejscy żebracy w USA, autor opowiadania na pewien czas staje się jednym z nich. Przesiadując na ulicach miasta z papierowym kubkiem po kawie, do którego tylko nieliczni wrzucają drobne, przez cały czas uważnie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, by następnie móc ją wiernie opisać.

W Maskaradzie autorzy przedstawiają różnorodność miejsc i środowisk oraz szerokie spektrum tematów, co sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie nudzi się. Doskonały zmysł obserwatorsko-reporterski, umiejętność zręcznego ujęcia tematów – doskonała znajomość opisywanych realiów i talent do prowadzenia ciekawej i fascynującej narracji – wszystkie te cechy sprawiają, że Maskarada Michała Nowickiego i Andrzeja Dudzińskiego jest propozycją wprost idealną na długie, jesienne wieczory.

***
Michał Nowicki, Andrzej Dudziński – Andrzej Dudziński jest pisarzem emigracyjnym, znanym głównie
z powieści Dom przy Alien Avenue, w której przedstawione zostały blaski i cienie życia chicagowskiej Polonii. Dudziński jest także autorem książki Pierwsi Polacy w Ameryce, z której dowiadujemy się, jaką rolę odegrali Polacy w historii USA.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz