Przepis na masę solną

masa_solna

Przepis na masę solną

Masa solna

Masa solna jest wspaniałym tworzywem z którego powstają urocze przedmioty. Dzięki niej możesz własnoręcznie stworzyć ozdoby choinkowe i prezenty dla najbliższych. Masę solną możesz z łatwością modelować , nadawać jej kształty, malować, ozdabiać i utwardzać. Jest to  świetny pomysł na zabawę, nie tylko dla dzieci. Masę można wytwarzać na kilka sposobów. Ważne jest osiągnięcie prawidłowej konsystencji – nie kruszącej się, ale też nie lejącej.

Podstawowy skład masy solnej:

 • 1 szkl. soli
 • 1 szkl. mąki
 • ½ szkl. wody (mniej więcej)

Wsypujemy mąkę i sól do miski i dokładnie mieszamy. Powoli dolewamy zimnej wody i jednocześnie wyrabiamy ciasto, aż masa uzyska zwartą i gładką konsystencję.

Złote serduszka na choinkę Przepis na masę solną z klejem do tapet:

 • 1 szkl. mąki,
 • 1 szkl. soli,
 • 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
 • 1 łyżka oleju,
 • 1 łyżka kleju do tapet (w proszku)
 • ½ szkl. wody (mniej więcej)

Mąkę i sól mieszamy ze sobą, dodajemy olej i klej do tapet. Całość łączymy ze sobą mieszając i dolewając wody, aż uzyskamy pożądaną konsystencję.

Kolorowa masa solna

Masę można zabarwić używając naturalnych produktów takich jak: kakao, cynamon, kurkuma i papryka.

Suszenie modeli z masy solnej

Najbezpieczniej jest suszyć przedmioty z masy solnej na powietrzu. Modele wówczas z pewnością nie popękają. Potrwa to jednak kilka dni. Można też podsuszyć modele w piekarniku elektrycznym w tempreraturze max. 75 stopni C. Im niższa będzie temperatura suszenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo popękania masy solnej.

http://www.kobieta.info.pl/zrob-to-sama/281-walentynkowe-serduszka-w-rustykalnym-stylu

Rada:

 • Najlepiej jest lepić przedmioty na folii aluminiowej. Wówczas łatwiej będzie nam je przenieść i ułożyć na blasze w piekarniku. Folia aluminiowa zabezpieczy też masę solną przed przywarciem do blachy i przypaleniem.
 • Podczas lepienia przedmiotów, łączymy elementy z masy solnej za pomocą odrobiny wody.

Świecznik z masy solnej

Pomysł na prześliczny stroik bożonarodzeniowy z masy solnej:


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

1 comment

 1. Posted by Basia, at Odpowiedz

  dzięki, to mi bardzo pomogło <33

Dodaj komentarz

Obraz krok po kroku
Obrazek – własnoręczna ozdoba na ścianę

Możemy samodzielnie stworzyć uroczy obrazek na ścianę nawet bez zbytnich uzdolnień plastycznych. Jest to dobry...

Świece do uszu wykonuje się z tkaniny płóciennej nasączonej woskiem pszczelim, który zmieszany jest z olejkami eterycznymi i wyciągami z ziół oraz miodem. Podczas stygnięcia materiału nadaje się mu kształt rurki o średnicy zewnętrznej ok. 8 mm, co pokrywa się w wymiarem otworu ucha. W dolnej części, którą wkłada się do ucha, znajduje się kilkucentymetrowa wkładka z folii aluminiowej. Jest ona wzmocnieniem brzegu świecy i jednocześnie pełni rolę chłodnicy, na której osadzają się lotne składniki świecy po wyjściu z ucha.
Świecowanie uszu za pomocą Ziołowych świec Indian Hopi

W wielu kulturach świata Ameryki Północnej i Południowej oraz w Europie i Azji od dawnych...

Spożywanie pewnych grup produktów spożywczych powinno się ograniczyć w trakcie trwania ciąży, a niektóre nawet wykluczyć.
Pokarmy których powinny unikać kobiety w ciąży

Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to co jesz zarówno przed zajściem w ciążę, przygotowując się...

Zamknij