Prawoślaz lekarski
Prawoślaz lekarski jest popularnym środkiem leczniczym w schorzeniach dróg oddechowych i nieżytach przewodu pokarmowego.
Skład i działanie prawoślazu
Podstawowym składnikiem prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) są substancje śluzowe. W liściach znajdują się również flawonoidy, kwasy fenolowe i niewielkie ilości olejku eterycznego. Składniki prawoślazu decydują o jego właściwościach osłonowych, wykrztuśnych, zmiękczających, przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia.
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym są liście i korzenie prawoślazu.
Zastosowanie wewnętrzne prawoślazu
Surowiec stosowany jest w schorzeniach dróg oddechowych – działa osłonowo na drogi oddechowe oraz pobudza wydzielanie śluzu, ułatwiając odkrztuszanie. Zalecany jest przede wszystkim przy kaszlu i nieżycie oskrzeli. Prawoślaz reguluje wypróżnienia oraz działa powlekająco na śluzówkę przewodu pokarmowego, łagodząc objawy choroby wrzodowej, nadkwaśności, zgagi, nieżytu żołądka i jelit. Substancje śluzowe zawarte w roślinie zmniejszają wchłanianie tłuszczów z pożywienia, obniżając poziom cholesterolu.
Zastosowanie zewnętrzne prawoślazu
Płukanki z prawoślazu zalecane są przy chrypce i w stanach zapalnych gardła, krtani i jamy ustnej. Kataplazma, a więc okład z zioła, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń. Przemywanie naparem łagodzi podrażnienia oczu.
Napar z prawoślazu
1,5 łyżki suszonego surowca zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Odcedzamy napar i pijemy 1/3 szklanki 3 razy dziennie.
Syrop prawoślazowy
6 łyżek surowca zalewamy 500 ml wody i gotujemy 10 minut. Następnie odstawiamy na 30 minut, odcedzamy i dodajemy 300 ml miodu. Można dodać również 100 ml wódki lub wina.
Kataplazma z prawoślazu
3 łyżki suszonych liści zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy pod przykryciem 20-25 minut. Odcedzamy surowiec, zawijamy w gazę i przykładamy do chorego miejsca.
Bezpieczeństwo stosowania prawoślazu
Ze względu na powlekające działanie, prawoślaz może zmniejszać wchłanianie innych leków. Długotrwałe stosowanie zioła może prowadzić do niedoboru witamin i minerałów.
Kosmetyki z prawoślazem:
Balsam przeciw wypadaniu włosów Babuszki Agafii
Kojący krem do cery wrażliwej Dr Konopka
Łagodzący krem do cery normalnej i tłustej Dr Konopka
Łagodzący płyn do kąpieli z rumiankiem, omanem i prawoślazem Babuszki Agafii
Naturalne, czarne mydło z olejkiem rokitnikowym i syberyjskimi ziołami Babuszka Agafia
Przeciwzmarszczkowy krem do cery dojrzałej i suchej Dr Konopka
Wybielająca pasta do zębów z propolisem Babuszka Agafia
fot. quinn.anya Attribution-ShareAlike License
Małgorzata Przybyłowicz
1 comment
Witam. Mam problem z zapaleniami dróg oddechowych. Czytając ten artykuł: http://www.biomedical.pl/zdrowie/wlasciwosi-lecznicze-prawoslazu-lekarskiego-2952.html i podany na Państwa stronie nie wime dokładnie, czy mogę stosować prawoślaz w tym celu? Jednak piszecie, że jest on przeznaczony dla dróg oddechowych, tylko nie wiem czy można stosować go przy zapaleniu? Mam 54 lata i problem pojawił się jakieś 2 miesiące temu. Prawie to wyleczyłem ale nadal często pojawia się dziwny ból, który chciałbym złagodzić. Czy mogę zastosować prawoślaz? Pozdrawiam.