Prawidłowe żywienie kota

Prawidłowe żywienie kota

Prawidłowe żywienie kota

Prawidłowa dieta kota ma ogromne znaczenie dla jego wyglądu i zdrowia. Trudno jest samodzielnie skomponować takie pełnowartościowe posiłki, które zawierałby optymalne ilości białka, węglowodanów, witamin i innych składników odżywczych. Warto zatem sięgnąć po jedną z wielu gotowych karm dla kotów.

Prawidłowa dieta kota

Kot jest drapieżnikiem, o czym nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak nie wszyscy wiedzą, że zaliczamy je do mięsożerców bezwzględnych, czyli takich dla których mięso jest podstawą diety. Co to oznacza?

Psy też jedzą przede wszystkim mięso, ale są wstanie przeżyć nawet na warzywach i makaronie. Z kotami jest inaczej. Ewolucja nie przystosowała ich układów pokarmowych do trawienia i przyswajania pokarmów roślinnych. Praktycznie wszystkie składniki odżywcze czerpią z ciał upolowanych przez siebie zwierząt. Co prawda niektóre koty lubią skubnąć sobie winogrono, kawałek gruszki, czy gotowanego ziemniaka, nie mówiąc już o trawie, jednak ich organizmy niewiele na tym korzystają.

Dieta kota musi zawierać więc przede wszystkim mięso. Tyle tylko, że to co zwykliśmy nazywać mięsem, to mięśnie. Zawierają one sporo białka, soli mineralnych i innych ważnych związków, ale nie wszystkie. Polujący kot zjada nie tylko mięśnie swojej zdobyczy, ale również trochę skóry, wnętrzności, chrząstki, które dostarczają mu nieco innych składników odżywczych.

Przygotowując samodzielnie posiłki naszemu futrzakowi musimy uwzględnić niemal wszystkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, i to różnych gatunków: wołowe, drobiowe, rybne. Mięso, podroby, itd. najlepsze są w postaci surowej. Owszem, gotowane mięso łatwiej jest trawione, jednak obróbka termiczna niszczy wiele cennych składników odżywczych w nim zawartych. Sporo tłuszczu, witaminy i inne związki są bezpowrotnie tracone. Jeśli ktoś nie wierzy niech sprawdzi, co staje się z mięsem podczas gotowania rosołu.

Mięso, które było przebadane przez lekarza, w postaci surowej generalnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kota. Naszym futrzakom nie powinniśmy podawać tylko surowej wieprzowiny. Świnie są bowiem nosicielami wirusa wścieklizny rzekomej, czyli choroby Aujeszkiego. Mięso wieprzowe nie jest badana pod jej kątem, ponieważ nie jest ona groźna dla człowieka, dla kota jest jednak śmiertelna.

By w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe naszego zwierzaka, jego dietę urozmaicamy jajami, jogurtami oraz niewielką ilością warzyw i owoców. Warzywa, jeśli kot w ogóle chce jej jeść, najlepiej byłoby poddać obróbce termicznej, są wówczas lepiej trawione.

Gotowe pokarmy dla kotów

Trudno jest samodzielnie przygotować w pełni zbilansowane posiłki dla kota. Owszem, jest to możliwe, ale wymaga pewnego wysiłku i czasu. Doskonałą alternatywą dla domowej kuchni są więc gotowe karmy dla kotów, które kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Szczególnie polecane są tu karmy suche.
Dobrej jakości pożywienie w postaci granulek jest nie tylko pełnowartościowym posiłkiem, ale też łatwym w użyciu produktem. Wystarczy nasypać porcję do miski i już. Niska zawartość wody w suchych karmach sprawia, że nie psują się tak szybko, mogą być więc długo przechowywane, byle tylko bez dostępu światła i powietrza.

Największą zaletą suchych karm jest chyba jednak fakt, że występują w takiej różnorodności. Chodzi o to, że bez większych problemów znajdziemy produkt, który najlepiej odpowiada potrzebą żywieniowym naszego zwierzaka.

Na każdym etapie rozwoju koty wymagają innej diety. Inaczej powinniśmy żywić rozwijającego się kociaka, inaczej kota dorosłego, a jeszcze inaczej kociego seniora. Pod uwagę musimy wziąć również aktywność fizyczną zwierzaka, ewentualne problemy ze zdrowiem, itd. Gdy zatem mamy kociaka wybieramy karmę dla kociąt, a gdy kota otyłego – karmę dla kotów z nadwagą.

Kupując gotową karmę dla kotów powinniśmy zadać sobie trud dokładnego przestudiowania jej składu, który podany jest na opakowaniu. Pozwoli nam to wybrać produkt najlepszej jakości. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy podane przez producenta opis jest szczegółowy. Informacja, że zawiera on „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” niewiele nam mówi. Co innego, gdy możemy przeczytać: „suszone mięso drobiowe, ryby i tłuszcze drobiowy”.
Kocia dieta powinna zawierać określone ilości białka, witamin, soli mineralnych, itd. Ważna jest zatem procentowa zawartość tych składników w karmie. I znów im więcej informacji na ten temat udzieli nam producent, tym lepiej.

Gotowa karma może stanowić jedyny element kociej diety lub być jej podstawą, uzupełnianą o takie przysmaki, jak mięso czy mleko. Najważniejsze, by nasz futrzak otrzymał w pożywieniu wszystko, co potrzebuje.

Tekst: Jacek P. Narożniak,

Zdjęcie: Fotolia.com

Konsultacja: lek. wet. Piotr Korzeniowski


Jacek Narożniak

Autor: Jacek Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

kakadu-logoKakadu Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a
03-236 Warszawa
tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
kakadu@kakadu.pl
www.kakadu.pl

TAGI:

Dodaj komentarz