Dlaczego kobiety boją się inwestować?
Badania donoszą, że kobiety znacznie rzadziej inwestują swoje pieniądze niż mężczyźni. Wynika to między innymi z tego, że mają przeważnie większą awersję do ryzyka, co oznacza, że rzadziej niż mężczyźni są skłonne podjąć ryzyko związane z inwestowaniem pieniędzy. Strach przed inwestowaniem bardzo często wiąże się z brakiem wiedzy dotyczącej rynku finansowego
Kobiety przeważnie nie interesują się możliwościami pomnożenia swoich pieniędzy. Tymczasem wystarczy bieżące śledzenie informacji o różnych formach produktów finansowych, by w krótkim czasie zorientować się w tematyce rynku inwestycyjnego. Poza tym wcale nie trzeba dużych pieniędzy, czy ogromnej wiedzy by móc rozsądnie pomnażać swój majątek. Nie mówię tu oczywiście o samodzielnym inwestowaniu na giełdzie, ale o bezpieczniejszych formach lokowania pieniędzy np.: w fundusze inwestycyjne, obligacje, czy chociaż lokaty.
Warto korzystać z pomocy doradców inwestycyjnych, zwłaszcza, że na rynku istnieją firmy nie pobierające opłat za porady finansowe. Korzystanie z takiej pomocy nie zwalnia nas z bieżącego śledzenia możliwości inwestycyjnych, gdyż idąc do doradcy warto wiedzieć przynajmniej jakie pytania chcemy mu zadać.
Nie ma też co popadać ze skrajności w skrajność, czyli od totalnej niewiedzy o finansach do paraliżu analitycznego, czyli takiego natłoku informacji, że nie wiemy jaką decyzję podjąć i na nic nie możemy się zdecydować, gdyż bardzo zależy nam na dokonaniu najlepszego wyboru.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że idealna strategia inwestycyjna nie istnieje i że w inwestowaniu nie chodzi o to, żeby wybrać najlepiej. Nie ma co w nieskończoność analizować różnych form inwestowania, bo przez długotrwałe wahanie się nasze pieniądze leżą na koncie i w ogóle nie zarabiają.
By zmniejszyć ryzyko związane z inwestowaniem należy pamiętać przede wszystkim o zasadzie nie kładzenia wszystkiego na jedną kartę czyli, że należy korzystać z różnych form inwestowania. Nie należy też z tym przesadzać, gdyż zbytnie rozproszenie majątku podnosi znacznie koszty manipulacyjne pobierane przez instytucje zarządzające.
By zminimalizować ryzyko należy traktować inwestycje długoterminowo, tzn. ulokować pieniądze na dłużej niż rok. Dzięki czemu nie stracimy na chwilowych wahaniach na rynku, a najprawdopodobniej zyskamy na trendzie wzrostowym, który utrzymuje się od wielu lat.
Na początek dobrze jest się zorientować na rynku funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza funduszy stabilnego wzrostu, z którymi wiąże się stosunkowo niewielkie ryzyko, a zyski są większe niż na lokacie bankowej.
Kobiety mówią często, że nie inwestują bo to ryzykowne. Okazuje się jednak, że przeważnie nie rozumieją co to ryzyko tak naprawdę oznacza, że jest bardzo różne, nie znają jego skali. Warto więc przede wszystkim dowiedzieć się co to jest ryzyko inwestycyjne i z jakim ryzykiem wiążą się poszczególne grupy produktów inwestycyjnych, gdyż może okazać się że nie taki wilk straszny jak go malują .
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz