Jak najlepiej korzystać z sauny
Sauna to prawdziwe dobrodziejstwo zarówno dla urody jak i dla zdrowia. Powoduje intensywne rozgrzanie skóry, pobudza ukrwienie i zmiękcza naskórek, dzięki czemu skóra się oczyszcza. Tłuszcz i zanieczyszczenia łatwiej wydobywają się przez rozszerzone ciepłem pory. Pocenie wzmaga pracę nerek, dzięki czemu szybciej z organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii.
Naprzemienne ogrzewanie i oziębianie ciała hartuje organizm i stabilizuje układ immunologiczny. Sauna doskonale relaksuje i odpręża po męczącym dniu.
By czerpać jak najwięcej dobrodziejstw z tego znanego od stuleci zabiegu warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Przed wejściem do sauny weź prysznic i umyj ciało mydłem. Zanim wejdziesz do sauny dokładnie osusz ciało ręcznikiem. Nie wchodź do sauny z mokrymi włosami. Mokre włosy pęcznieją i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych takich jak gorąco, przez co mogą ulec zniszczeniu. Wizyta w saunie powinna składać się z 3 wejść po 8-10 minut. Po wyjściu z sauny weź zimny prysznic, zaczynając natrysk od stóp, powoli przechodząc w górę ciała. Odpoczynek po każdym wyjściu z sauny powinien trwać minimum tyle, ile sam pobyt w saunie. Relaksując się między zabiegiem sauny uzupełniaj płyny. Pij wodę mineralną niegazowaną.
W saunie najlepiej jest się położyć. Jeśli nie ma na to dość miejsca, to przynajmniej połóż nogi na wysokości miejsc siedzących. Po wizycie w saunie natłuść skórę balsamem do ciała. Oczyszczona skóra będzie lepiej wchłaniała odżywcze substancje zawarte w kosmetykach.
Nie wchodź do sauny z pełnym żołądkiem, lub głodna.
Zrezygnuj z wizyty w saunie w przypadku ostrych infekcji, chorób wewnętrznych, przede wszystkim chorób układu krążenia. Przeciwwskazaniem do przebywania w saunie jest również skłonność skóry do pękania naczynek krwionośnych i żylaki. Jeśli nie jesteś pewna czy możesz korzystać z sauny zapytaj o to lekarza.
Co zabrać do sauny?
Musisz zabrać ze sobą dwa duże ręczniki kąpielowe, jeden do leżenia w saunie, drugi do wycierania po prysznicu. Dodatkowo: mydło, szampon do włosów, oliwkę lub balsam do ciała, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, klapki, butelkę wody mineralnej, lekką przekąskę.
Savoir-vivre w saunie
Pamiętaj, żeby podczas pobytu w saunie całe ciało leżało na ręczniku. Niehigieniczne i w złym tonie jest pozwalanie, by pot z ciała spływał bezpośrednio na drewnianą ławkę.
W saunie staraj się nie rozmawiać, a jeżeli już musisz, to rób to szeptem. Sauna to miejsce relaksu, ciszy i spokoju.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz