Profilaktyka zakażeń pęcherza moczowego

Stan zapalny pęcherza moczowego to typowo kobiecy problem. Dolegliwość ta objawia się bólem podbrzusza, uczuciem pieczenia przy oddawaniu moczu, ciągłym uczuciem parcia na pęcherz,

Profilaktyka zakażeń pęcherza moczowego

Stan zapalny pęcherza moczowego to typowo kobiecy problem. Dolegliwość ta objawia się bólem podbrzusza, uczuciem pieczenia przy oddawaniu moczu, ciągłym uczuciem parcia na pęcherz, czasem nagłą gorączką i dreszczami. Mocz może stać się mętny, z zawartością białka i krwinek. Ze względu na budowę anatomiczną (krótsza cewka moczowa) kobiety są bardziej podatne na zapalenie dróg moczowych niż mężczyźni. Przy nieodpowiednim leczeniu choroba przybiera stan przewlekły. By uniknąć tych przykrych i niebezpiecznych dla naszego zdrowia dolegliwości, należy przyjmować ok. 2 litrów dziennie płynów, najlepiej wody średniozmineralizowanej, ubierać się stosownie do temperatury i pogody, nie przytrzymywać oddawania moczu.

Odpowiednio częste oddawanie moczu nie pozwala na zbytnie rozmnażanie się bakterii w drogach moczowych. Dlatego też tak ważne dla utrzymania pęcherza w zdrowiu jest picie dużych ilości wody i częste wypróżnianie. Woda dodatkowo oczyszcza organizm i sprzyja usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Choroba pęcherza moczowego zwana jest również chorobą zimnych stóp. Przy skłonności organizmu do zapadania na tę dolegliwość warto zadbać o to, by stopy były zawsze ciepłe.

Rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego sprzyja występowanie grzybicy pochwy, będącej częstą chorobą wielu kobiet, dlatego też przy leczeniu warto unikać spożywania cukrów prostych ( słodyczy i napojów słodzonych), gdyż sprzyjają one rozwojowi grzybicy.

W profilaktyce i leczeniu warto sięgnąć po żurawinę i wprowadzić ją do codziennej diety. Owoc ten ma właściwości uniemożliwiające przyleganie bakterii chorobotwórczych do ścian nabłonka dróg moczowych, dzięki czemu hamuje ich rozwój i namnażanie się. Jest również bogatym źródłem witaminy C i flawonoidów wpływających korzystnie na odporność organizmu na choroby.

Żurawina dostępna jest w sklepach spożywczych w postaci zagęszczonego soku, którego można używać do herbaty zamiast cukru, gotowych soków w kartonach jak również konfitury będącej doskonałym dodatkiem do mięsnych dań obiadowych oraz serów. Natomiast w aptekach dostępna jest żurawina w postaci tabletek.

Wspomagająco przy leczeniu chorób pęcherza moczowego warto również sięgnąć po owoce jałowca. Jest to jeden z najsilniejszych naturalnych diuretyków, ma również silne działanie antyseptyczne. Owoce jałowca dostępne są w zielarniach i aptekach. Z owoców sporządzamy napar, który pijemy 3 razy dziennie. 2 łyżeczki suszonych owoców jałowca należy rozgnieść (np. tłuczkiem) i zalać wrzątkiem.

Metody naturalne leczenia zapalenia dróg moczowych mają zastosowanie w początkowym stadium choroby jak również w profilaktyce. Przy utrzymywaniu się objawów i silnych dolegliwościach należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci np. antybitotykoterapię.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz