Inwestowanie i oszczędzanie – cel finansowy

Inwestowanie i oszczędzanie – cel finansowy

Inwestowanie i oszczędzanie – cel finansowy

Jeśli zamierzasz zacząć oszczędzać, nie rób tego w formie sztuki dla sztuki, czyli bez wyraźnego powodu ani celu. Jeśli Twój plan ma się powieść ustanów to, do czego dążysz. Tylko w ten sposób zdobędziesz motywację, by nie poddać się pokusie kolejnych zakupów.

Twój cel finansowy, czyli ile będzie Ci potrzebne?

Zastanów się, na co chcesz wydać zaoszczędzone pieniądze i ile to będzie kosztowało. Jeśli chcesz oszczędzać, by mieć pieniądze na czarną godzinę, również ustal, jaka kwota będzie Ci potrzebna, by czuć się bezpiecznie.

Małymi kroczkami

Następnym krokiem jest ustalenie kwoty, którą jesteś w stanie zaoszczędzić każdego miesiąca i czasu, jaki poświęcisz na dojście do wyznaczonego celu finansowego. Jeśli okaże się, że zajmie Ci to parę lat, nie zniechęcaj się – czas i tak upłynie, a przy odrobinie konsekwencji uda Ci się osiągnąć to, co zaplanowałaś.

Tylko sobie to wyobraź…

W trakcie oszczędzania staraj się często wizualizować swój cel finansowy, jeśli jest to domek na działce, to wyobraź go sobie, jeśli są to egzotyczne wakacje, zamknij oczy i pomyśl, jak przyjemnie będzie opalać się i pływać w ciepłym morzu. Wówczas kolejny błyszczyk do ust, czy buty na sklepowej witrynie nie będą już tak kuszące.

Nie myśl że nie stać Cię na oszczędzanie, myśl, że nie stać Cię na to, żeby nie oszczędzać

Myślisz, że nie warto oszczędzać 50 zł miesięcznie, a obecnie tylko na tyle możesz sobie pozwolić? Nic bardziej mylnego. Przy regularnym odkładaniu małych kwot z czasem zbierze się niezła sumka.

Oszczędzanie – praktyczne wskazówki

Na potrzebę oszczędzania otwórz specjalne konto, nie oszczędzaj pieniędzy na tym samym koncie, z którego korzystasz przy bieżących wydatkach, łatwo wówczas wydać więcej niż zamierzałaś. Na początek warto zacząć od konta lokacyjnego, takiego na które możesz przelewać nawet małe kwoty i na które możesz wpłacać pieniądze kiedy chcesz i wypłacać minimum raz w miesiącu bez utraty odsetek. To ważne, gdyż na początku oszczędzania trudno Ci będzie dokładnie określić, jaką kwotę możesz odkładać każdego miesiąca – może się zdarzyć, że będziesz zmuszona pewną część wybrać z konta lokacyjnego. Z biegiem czasu nabierzesz wprawy i przelewanie określonej kwoty na konto lokacyjne stanie się Twoim zwyczajem.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz