Polifenole w oliwie z oliwek działają antynowotworowo

Zdrowie - Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (Extra-virgin), tłoczona na zimno, jest bogatym źródłem polifenoli. Hiszpańscy naukowcy podzielili oliwę z oliwek na poszczególne frakcje i badali wpływ każdej z nich z osobna na komórki nowotworu piersi w warunkach laboratoryjnych. Zauważono, że wszystkie frakcje zawierające polifenole wykazywały silne działanie na hamowanie genu HER2.

Polifenole w oliwie z oliwek działają antynowotworowo

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (Extra-virgin), tłoczona na zimno, jest bogatym źródłem polifenoli. Hiszpańscy naukowcy podzielili oliwę z oliwek na poszczególne frakcje i badali wpływ każdej z nich z osobna na komórki nowotworu piersi w warunkach laboratoryjnych.  Zauważono, że wszystkie frakcje zawierające polifenole wykazywały silne działanie na hamowanie genu HER2.

Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi występującymi w roślinach. Do grupy tych substancji zalicza się taniny, ligniny i  dotychczas najlepiej poznane flawonoidy. Naukowcy od dłuższego czasu interesują się czynnością biologiczna polifenoli i ich wpływem na zdrowie. Diecie bogatej w te substancje przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne i protekcyjne w chorobach układu krążenia.

Gen HER2 w jądrze komórkowym jest odpowiedzialny za powstawanie białka HER2 na powierzchni komórki.

Białko HER2 jest receptorem występującym zarówno w normalnych, zdrowych komórkach jak i komórkach nowotworowych. W tych ostatnich może występować w nadmiarze, mówimy wówczas o nadekspresji HER2, co ma miejsce w ok. 20% przypadków raka piersi. HER2 jest receptorem umożliwiającym komunikację między komórką w obrębie, której występuje i środowiskiem ją otaczającym. Odpowiada za odbieranie i przekazywanie do komórki sygnału pobudzającego jej rozmnażanie i wzrost. W przypadku komórek nowotworowych, gdy występuje nadekspresja HER2, powierzchnia komórki jest obładowana receptorami HER2 i każdy z nich przesyła do wnętrza komórki informacje o potrzebie wzrostu i podziału, na skutek czego następuje szybki przyrost masy guza nowotworowego.

Pacjentki u których zdiagnozowano nadekspresję HER2 mają gorsze rokowania, gdyż nowotwór jest mniej wrażliwy na stosowaną terapię.

Wyniki nowych badań naukowych dają szansę na stworzenie leku będącego skutecznym w leczeniu nowotworu charakteryzującego się nadekspresją genu HER2.

Javier Menendez z Katalońskiego Instytutu Onkologii informuje, że nowe odkrycie po raz pierwszy wskazuje, że kompleks polifenoli zawarty w oliwie z oliwek zdecydowanie tłumi nadaktywność genu HER2 w komórkach nowotworowych piersi.

Jak podkreślają naukowcy efektów osiągniętych w warunkach laboratoryjnych nie można powtórzyć poprzez zwiększone spożywanie oliwy z oliwek, ze względu na bardzo dużą koncentrację składników aktywnych w testowanym preparacie.

Wyniki badania staną się podłożem do dalszych doświadczeń mających na celu stworzenie nowego, skutecznego i bezpiecznego leku w terapii raka piersi.

Bogata w dobroczynne polifenole, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy jest tylko oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno. Oliwa wykazuje działanie dla zdrowia pod warunkiem, że jej nie podgrzewamy i stosujemy tylko na zimno.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: , ,

Dodaj komentarz