Pielęgnacja włosów tłustych

Pielęgnacja włosów tłustych

Pielęgnacja włosów tłustych

Włosy przetłuszczające się, to takie, które u nasady są wyraźnie pokryte łojem już po jednym dniu od momentu mycia głowy, przez co przyciągają  kurz, wyglądają nieatrakcyjnie i są trudne w ułożeniu.

Przetłuszczone włosy są wynikiem nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe.
Łojotok skóry głowy nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może stanowić zagrożenie dla bujnej czupryny, gdyż czasem prowadzi do tłustego łupieżu głowy, który jest częsta przyczyną łojotokowego zapalenia skóry, podczas którego włosy mogą ulec znacznemu przerzedzeniu.

Nadmiar sebum przyciąga kurz i brud, który staje się pożywką dla różnych mikroorganizmów i może prowadzić nawet do powstania grzybicy skóry.

Przyczyny łojotoku skóry głowy:

  • Predyspozycje genetyczne
  • Niewłaściwa dieta
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów
  • Burza hormonalna podczas okresu dojrzewania

Szampony do włosów tłustych

Przetłuszczające się włosy myj gdy tylko tego wymagają. Stosuj starannie dobrane szampony o działaniu przeciwłojotokowym, ściągającym, antyseptycznym i łagodzącym.

Najlepiej używaj delikatnych szamponów o lekko kwaśnym pH (4,5-5,5), nie powodujących przesuszenia i podrażnień. Zbyt zasadowe kosmetyki tylko pogorszą stan włosów, gdyż doprowadzają do przesuszenia, czego skutkiem jest jeszcze bardziej wzmożona praca gruczołów łojowych. Do włosów tłustych nie nadają się również szampony z odżywką typu „2 w 1”, gdyż zbytnio obciążają włosy.

Szampon do włosów tłustych – 10% organiczny olej makadamia

Do włosów przetłuszczonych dobrze sprawdzają się preparaty z wyciągami roślinnymi regulującymi wydzielanie sebum np. z wyciągiem z pokrzywy, skrzypu, brzozy, aloesu, łopianu, podbiału, rozmarynu i rzepy. Korzystnie na stan włosów tłustych wpływają również szampony z zawartością siarczku selenu, pirytionianu cynku, biosiarki, alantoiny i kwasu salicylowego, które działają regulująco na wydzielanie sebum, łagodząco na stany zapalne i przeciwgrzybiczo.

Mycie włosów tłustych

W pielęgnacji włosów tłustych sposób mycia włosów jest równie ważny jak rodzaj stosowanego szamponu.

Myj włosy delikatnie w ciepłej wodzie, nie masując skóry głowy zbyt intensywnie. Zbyt gorąca woda może dodatkowo wysuszyć włosy i pobudzić skórę do wydzielania sebum.

Staraj się nie stosować szamponu bezpośrednio z buteleczki. Rozcieńcz szampon pól na pół z wodą w pojemniczku i dopiero taką mieszankę stosuj do mycia. Zużyjesz w ten sposób mniej szamponu i rozcieńczysz detergent, dzięki czemu szampon będzie działał na włosy znacznie delikatniej.

Odżywki do włosów tłustych

Do włosów tłustych nie nadają się odżywki bez spłukiwania o gęstej, kremowej konsystencji, gdyż sprzyjają szybszemu przetłuszczaniu się włosów i „oklapnięciu” fryzury. Stosuj specjalne preparaty do włosów tłustych. Odżywkę nakładaj od połowy długości włosów i spłukuj ciepłą wodą. Zamiast odżywki możesz również zastosować kurację z użyciem olejku jojoba.

Tulsi – maseczka do twarzy i włosów

Nawilżające toniki do włosów tłustych

W drogeriach dostępne są specjalne toniki do skóry głowy, które należy stosować dwa, trzy razy w tygodniu. Preparaty takie działają ściągająco, tonizująco i odświeżająco na skórę głowy. Pobudzają mikrokrążenie i zapobiegają przetłuszczaniu i wypadaniu włosów.

Płukanki ziołowe na tłuste włosy

Ostudzoną herbatką ziołową, sporządzoną z łyżeczki suszonych ziół takich jak: tymianek, podbiał lub rozmaryn, płucz włosy po każdym myciu.

Tymianek oczyszcza i zdezynfekuje skórę głowy. Podbiał dzięki dużej zawartości siarki reguluje działanie gruczołów łojowych. Rozmaryn zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych i delikatnie oczyszcza włosy z nadmiaru sebum.

Płukanka do włosów piwna

Chmiel działa zbawiennie na przetłuszczające się włosy. Wystarczy szklankę piwa delikatnie rozprowadzić wacikiem na umytych włosach.  Płukanka piwna doskonale wnika we włosy, nie pozostawia specyficznego zapachu, nie wymaga spłukiwania. Wzmacnia włosy i zapobiega przetłuszczaniu skóry głowy.

Przywróć skórze głowy kwaśny odczyn

Częste mycie włosów jest niezbędnym elementem pielęgnacji włosów ze skłonnością do przetłuszczania.

By skóra głowy i włosy odzyskały naturalną równowagę po umyciu włosów warto zastosować kwaśne płukanki, by przywrócić skórze naturalny, ochronny kwaśny płaszcz, który ulega częściowemu niszczeniu podczas stosowania szamponu.  Kwaśną płukankę można sporządzić z wody z dodatkiem soku z cytryny lub odrobiną octu owocowego. Sporządzonym roztworem płuczemy włosy po umyciu.

Modelowanie włosów ze skłonnością do przetłuszczania

Przegrzewanie skóry działa pobudzająco na gruczoły łojowe, dlatego do suszenia włosów najlepiej stosuj suszarkę jonizującą z chłodnym podmuchem powietrza. Zrezygnuj ze stosowania żelu, wosku, kremu czy gumy do układania włosów. Najlepiej stosuj delikatne pianki i spraye do włosów nadające fryzurze objętości i podnoszące włosy u nasady.

Nie szczotkuj nadmiernie włosów, gdyż to dodatkowo aktywuje gruczoły łojowe. Delikatnie rozczesuj włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych, kuliście zakończonych zębach.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz