Pielęgnacja włosów cienkich

Pielęgnacja włosów cienkich fot. fotolia.com

Pielęgnacja włosów cienkich

Delikatne, przylegające do głowy mimo wielu godzin spędzonych na stylizacji, puszące się pod wpływem wilgoci – to są największe problemy, z którymi borykają się właścicielki włosów cienkich.

Charakterystyka włosów cienkich

Włosy cienkie mogą być zarówno suche, jak i przetłuszczające się. Cechą, która je wyróżnia jest o około ¼ mniejsza średnica niż w przypadku włosów normalnych. To właśnie sprawia, że włosy cienkie są bardzo podatne na uszkodzenia, łamanie się i rozdwajanie.

Pomimo starannej stylizacji fryzura po krótkim czasie traci swój kształt, przylegając do skóry głowy, co równocześnie przyczynia się do szybszego przetłuszczania. Włosy cienkie często się elektryzują i puszą, a ich właścicielkami są najczęściej blondynki.

Pielęgnacja włosów cienkich

Do włosów cienkich odpowiednie są szampony dodające objętości – w ich składzie znajdują się cząsteczki powodujące wzajemne odpychanie się pasm. Włosy myć można tak często, jak to jest konieczne, nawet codziennie – świeże pasma są lekkie i puszyste. Podstawową zasadą w pielęgnacji jest unikanie kosmetyków, które obciążają fryzurę i powodują przyleganie pasm, a więc ciężkich odżywek bez spłukiwania, wosków, żeli. Najbardziej odpowiednie są lekkie odżywki do spłukiwania i w spray’u oraz lakiery i pianki przeznaczone do włosów cienkich, dodające objętości. Warte polecenia są również ziołowe płukanki wzmacniające z pokrzywy, skrzypu polnego oraz rumianku (do włosów jasnych).

Modelowanie włosów cienkich

Wybierając fryzurę, która będzie korzystnie prezentować się przy włosach cienkich i delikatnych, przestrzegajmy kilku zasad:

  • Należy zrezygnować z długich włosów, które przylegają do głowy pod wpływem własnego ciężaru. Najbardziej odpowiednie są fryzury półdługie i krótkie.
  • Objętości dodaje wycieniowanie oraz balejaż w dwóch odcieniach – naturalnym oraz od niego jaśniejszym bądź ciemniejszym.
  • Fryzura wydaje się lżejsza, jeśli włosy są pofalowane lub pokręcone – unikajmy lokówek i termoloków, które zastąpić można papilotami czy zwykłymi wałkami. Jeśli jednak loki nam nie odpowiadają, należy zaopatrzyć się w okrągłą szczotkę, przy pomocy której uniesiemy włosy u nasady.
  • Objętości fryzurze doda delikatne (!) tapirowanie włosów przy skórze oraz unoszenie kolejno pasm i spryskiwanie ich u nasady.
  • Najszybszym i najprostszym sposobem nadania fryzurze objętości jest suszenie włosów z opuszczoną głową.
  • Aby zapobiec puszeniu i elektryzowaniu się pasm, należy używać szczotki wykonanej z syntetycznego włókna oraz suszarki z funkcją jonizacji.

Włosy cienkie, tak jak każde, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W ich przypadku jednak szczególnie ważna jest fryzura, która pomoże dodać objętości i „pogrubić” pozbawione życia pasma.

Włosy cienkie są szczególnie podatne na elektryzowanie, dlatego warto dowiedzieć się jak temu zapobiegać:

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz