Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu fot. fotolia.com

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Oczy są zwierciadłem duszy, a kondycja skóry wokół oczu jest odbiciem trybu życia. Niedostateczna ilość snu, pomijanie demakijażu przed położeniem się do łóżka, unikanie noszenia okularów przeciwsłonecznych, palenie papierosów – to wszystko przyczynia się do powstawania cieni i obrzęków pod oczami oraz przyspiesza pojawienie się zmarszczek.

Delikatna skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna. Jest to najcieńszy fragment skóry na naszym ciele, a równocześnie niemal całkowicie pozbawiony jest gruczołów łojowych, dlatego też skóra okolic oczu jest w znacznym stopniu narażona na przesuszenie i podrażnienia. Wszelkie błędy pielęgnacyjne bardzo szybko się uwidaczniają – pojawiają się nieestetyczne cienie pod oczami, powieki są opuchnięte, zmarszczki bardziej widoczne, co z kolei dodaje nam lat i odejmuje uroku.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – demakijaż

Najczęściej popełnianą zbrodnią przeciwko skórze wokół oczu jest pomijanie demakijażu przed snem. Skóra pokryta warstwą kosmetyków i zanieczyszczeń nie ma możliwości oddychania, staje się więc niedotleniona, pozbawiona blasku i elastyczności. Demakijaż zajmuje kilka minut, a jego wykonanie zagwarantuje nam świeżość spojrzenia następnego dnia. Kosmetyki do demakijażu oczu muszą być bardzo delikatne, a jednocześnie skuteczne – muszą sobie radzić z wodoodpornym makijażem bez podrażniania. Najlepiej więc sięgnąć po kosmetyk przeznaczony do oczu wrażliwych. Równie istotny jest sposób wykonywania demakijażu – wacik nasączony kosmetykiem (najczęściej w postaci mleczka bądź płynu) przykładamy do powieki na kilka sekund, po czym delikatnym ruchem „zdejmujemy” makijaż. Skóry nie można naciągać ani zbyt mocno pocierać – może to wywołać podrażnienia i przyczynić się do utraty elastyczności.

Kremy do pielęgnacji skóry wokół oczu

Codziennie rano i wieczorem należy nałożyć krem, który nawilży i odżywi skórę wokół oczu, a także wygładzi płytkie zmarszczki (z głębokimi poradzi sobie niestety tylko botoks bądź laser). Do pielęgnacji skóry wokół oczu wykorzystać można także kosmetyk do twarzy, jeśli jest on odpowiedniej jakości i nie wywołuje uczulenia. W kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu znajdziemy między innymi:

  • Wyciąg ze świetlika lekarskiego – usuwa zmęczenie, działa kojąco, nawilża, łagodzi podrażnienia
  • Wyciąg z aloesu – nawilża, wygładza, łagodzi podrażnienia
  • Kofeinę – pobudzając mikrokrążenie, rozjaśnia cienie pod oczami
  • D-pantenol – łagodzi podrażnienia i nawilża
  • Wyciąg z kasztanowca – wzmacniając naczynia krwionośne, likwiduje cienie pod oczami
  • Ekstrakt z bławatka – łagodzi podrażnienia, polecany przy skórze szczególnie wrażliwej
  • Witaminę C – rozjaśnia cienie pod oczami
  • Koenzym Q10 – ma działanie przeciwutleniające, uelastycznia i regeneruje skórę
  • Pseudobotulinę – wygładza zmarszczki mimiczne
  • Proteiny pszenicy – mają działanie liftingujące

Kosmetyk należy oczywiście dopasować do wieku – kobiety do 25 roku życia powinny stosować przede wszystkim kremy nawilżające i pobudzające mikrokrążenie, kobiety w wieku dojrzałym natomiast powinny zaopatrzyć się w kosmetyk dodający elastyczności, regenerujący i wygładzający zmarszczki. Kobietom w wieku dojrzałym szczególnie zalecane jest serum z silnie skoncentrowanymi substancjami aktywnymi. Krem pod oczy delikatnie wklepujemy w skórę (nie wcieramy!), kierując się od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.

Pulsacyjny masażer twarzy

 

Zabiegi w salonie kosmetycznym

Raz w miesiącu warto wybrać się do salonu kosmetycznego na zabieg intensywnie nawilżający i regenerujący skórę wokół oczu. Podczas zabiegu najczęściej wykonuje się delikatny peeling enzymatyczny, nakłada się maskę (np. algową) oraz płatki kolagenowe.

O skórę wokół oczu należy dbać ze szczególną starannością, gdyż to właśnie na niej najbardziej uwidaczniają się efekty starzenia się oraz niezdrowego trybu życia.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI: , , ,

Dodaj komentarz