Perz właściwy

Perz właściwy

Perz właściwy

Ten pospolity chwast w medycynie naturalnej jest ważnym środkiem leczniczym regulującym przemianę materii, obniżającym poziom cholesterolu i moczopędnym.

Skład i działanie

Perz właściwy (Agropyron repens) zawiera wiele cennych substancji, do których należą:

  • inulina – rozpuszczalny błonnik, obniża poziom cukru i cholesterolu, a także dba o prawidłową mikroflorę jelit
  • mannit – związek o działaniu moczopędnym
  • łatwo przyswajalna krzemionka – wzmacnia naczynia krwionośne, chrząstkę oraz tkankę łączną skóry
  • inozyt (zaliczany do witamin grupy B) – obniża poziom cholesterolu, a przede wszystkim zapobiega stłuszczeniu wątroby

W składzie zioła znajdziemy również witaminę C, olejek eteryczny, kwas glikolowy, kwas glicerynowy i flawonoidy. Wyciągi z perzu mają więc działanie moczopędne, przeciwmiażdżycowe, hepatoprotekcyjne, odtruwające, a także przeciwgrzybicze i żółciopędne.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym jest kłącze perzu.

Zastosowanie wewnętrzne

Perz stosowany jest jako środek moczopędny i odtruwający w chorobach nerek, pęcherza i dróg moczowych, a także w schorzeniach, których podłożem są zaburzenia metabolizmu – skaza moczanowa, reumatyzm, trądzik. Zalecany jest w dolegliwościach związanych z niewystarczającą produkcją żółci oraz przy kamicy żółciowej. Perz uważany jest również za środek leczniczy o działaniu przeciwmiażdżycowym i przeciwcukrzycowym.

Napar z perzu

Łyżkę suszonego kłącza perzu zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10-15 minut. Pijemy ½ szklanki naparu 2 razy dziennie.

Odwar z perzu

Łyżkę suszonego kłącza perzu zalewamy 2 szklankami wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy po przykryciem 5 minut. Następnie odstawiamy na 15 minut i po odcedzeniu pijemy ½ szklanki 2-3 razy dziennie.

Bezpieczeństwo stosowania

Stosowanie perzu wymaga konsultacji z lekarzem w przypadku ciąży, niewydolności nerek i serca oraz niedrożności dróg moczowych.Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz