Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego szczególnie polecane są osobom o skórze wrażliwej, w przypadku której działanie innych kwasów (np. glikolowego) może być zbyt silne. Peeling kwasem migdałowym znajduje zastosowanie przede wszystkim jako zabieg rozjaśniający i likwidujący bakteryjne stany zapalne skóry.

Peeling kwasem migdałowym – przebieg zabiegu

Zabieg w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym poprzedzony jest dwutygodniowym stosowaniem kwasu migdałowego o niskim stężeniu, co ma na celu przygotowanie skóry do peelingu i ewentualne uwidocznienie nadmiernej wrażliwości na kwas. Sam zabieg obejmuje najczęściej następujące etapy:

 • Oczyszczanie twarzy mleczkiem, pianką lub mydłem, mające na celu usunięcie warstwy sebum, stanowiącej barierę dla kwasów AHA (należą do kwasów nierozpuszczalnych w tłuszczach)
 • Wykonanie tzw. pre-peelingu kosmetykiem zawierającym 2% kwas migdałowy, a także kwas mlekowy, glikolowy i pirogronowy
 • Nałożenie na skórę peelingu z 50% lub 70% kwasem migdałowym, który zmywany jest po około 15-20 minutach
 • Zastosowanie kremu nawilżającego między innymi z masłem shea, olejkiem jojoba, rumiankiem, witaminami A, C i E

Aby skorzystać z dobroczynnego działania peelingu kwasem migdałowym, kuracja musi obejmować kilka zabiegów. Mimo że kwas migdałowy nie zwiększa wrażliwości na promieniowanie UV, w trakcie kuracji należy stosować kremy z filtrami, a także kremy podtrzymujące działanie zabiegu, stosowane również w czasie dwutygodniowej terapii przygotowującej.

Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy należy do szerokiej grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA),występujących w naturze. Obok kwasu migdałowego, który pozyskiwany jest z gorzkich migdałów, zaliczają się do nich także:

 • Kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej
 • Kwas mlekowy – powstający w procesie fermentacji mleka
 • Kwasy jabłkowy, winowy i cytrynowy – otrzymywane z owoców

Skuteczne stosowanie kosmetyków i zabiegów z kwasami alfa-hydroksylowymi opiera się na kilku założeniach:

 • Minimalne stężenie kwasu musi wynosić 5%
 • pH nie może przekraczać wartości 4,5
 • Rozpoczynając kurację, należy stosować kosmetyki o niższym stężeniu, stopniowo je zwiększając
 • Z czasem skuteczność kwasów maleje, wówczas należy wprowadzić kilkumiesięczną przerwę w stosowaniu
 • W warunkach domowych należy stosować kwasy o stężeniu co najwyżej 10%, kwasy AHA o wyższym stężeniu używane są do zabiegów w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologicznych

Zastosowanie peelingu  kwasem migdałowym

Kwas migdałowy spośród innych kwasów AHA wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym, które sprawia, że zabiegi z jego wykorzystaniem z powodzeniem stosowane są w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza trądziku. Kwas ten ma także działanie odbarwiające, dlatego też peeling polecany jest szczególnie w przypadku przebarwień skóry, takich jak piegi, przebarwienia posłoneczne oraz melasma (brązowe przebarwienia na twarzy pojawiające się najczęściej u kobiet po 30 roku życia, związane głównie z menopauzą, ciążą, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i chorobami wątroby).

Dzięki delikatnym właściwościom złuszczającym peeling spłyca niewielkie zmarszczki oraz blizny potrądzikowe, a brak działania zwiększającego wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne po zabiegu sprawia, że peeling migdałowy może być wykonywany bez względu na porę roku. Peeling kwasem migdałowym regeneruje, wygładza i nawilża skórę, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, przeciwdziała trądzikowi i zaskórnikom oraz zwęża rozszerzone pory.

 

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI: ,

9 komentarzy

Dodaj komentarz