Peeling kwasem glikolowym
Kwas glikolowy należy do kwasów alfa-hydroksylowych [1] (AHA) i, podobnie jak inne kwasy z tej grupy, od lat z powodzeniem stosowany jest w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych w walce ze zmarszczkami, przebarwieniami i bliznami.
Stężenie kwasu glikolowego w peelingu
Kwas glikolowy w naturze występuje w trzcinie cukrowej, a jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że w zależności od stężenia uzyskamy inny efekt:
- Kwas glikolowy w stężeniu do 15% działa przede wszystkim nawilżająco, efekt złuszczania jest niewielki – obejmuje tylko powierzchniową warstwę naskórka; w takim stężeniu kwas polecany jest więc przy skórze suchej.
- Efekt złuszczania powierzchniowego, oczyszczania i nawilżania uzyskamy, stosując kwas glikolowy w stężeniu 20%-35%.
- Najsilniejszy efekt złuszczania oraz pobudzenie odnowy komórkowej uzyskamy dzięki kwasowi w stężeniu 50%-70%, takie stężenie zalecane jest więc przede wszystkim w przypadku ciemnych przebarwień i zmarszczek.
Peeling kwasem glikolowym – zastosowanie
Zróżnicowanie możliwego do zastosowania stężenia kwasu sprawia, że peeling kwasem glikolowym ma bardzo szeroki zakres działania:
- Głęboko nawilża
- Regeneruje skórę i przywraca jej sprężystość, pobudzając do działania fibroblasty, a więc komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny
- Wygładza zmarszczki i blizny (także potrądzikowe)
- Rozjaśnia przebarwienia różnego rodzaju – piegi, przebarwienia posłoneczne, melasma, plamy soczewicowate (nieregularne przebarwienia nabyte lub wrodzone, w przeciwieństwie do piegów nie ciemnieją na słońcu)
- Zwiększa grubość skóry właściwej, która z wiekiem staje się coraz cieńsza
- Oczyszcza skórę z zaskórników oraz zwęża pory
W kuracji kwasem glikolowym stosuje się kwas w różnym stężeniu – od słabego (10%), w czasie dwutygodniowego okresu przygotowania do zabiegu peelingu, do najsilniejszego 70%. Należy pamiętać o konieczności stosowania kremu z filtrem przeciwsłonecznym w czasie trwania kuracji.
Glykopeel
Kwas glikolowy może być stosowany samodzielnie bądź w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi. W zabiegu Glykopeel, oprócz kwasu glikolowego (jako substancji złuszczającej), stosuje się:
- kwas kojowy i ekstrakt z mącznicy lekarskiej, jako składniki rozjaśniające; kwas kojowy oraz arbutyna zawarta w mącznicy lekarskiej hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny
- ekstrakt z morwy białej, który ma działanie łagodzące oraz przeciwutleniające
- witaminy A, C i E o działaniu ochronnym, regenerującym, rewitalizującym i zmiękczającym
Glykopeel ma działanie złuszczające, rozjaśniające, wygładzające, regenerujące oraz – między innymi dzięki zawartości ekstraktu z morwy bogatego w antyoksydacyjne flawonoidy – opóźniające procesy starzenia.
[1]http://www.kobieta.info.pl/pielgnacja-twarzy/673-peeling-kwasem-migdaowym
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz