Pasja gotowania, radość smakowania! Bo jedzenie zbliża ludzi…

Pasja gotowania, radość smakowania! Bo jedzenie zbliża ludzi...

Pasja gotowania, radość smakowania! Bo jedzenie zbliża ludzi…

Najbardziej niezwykłe jest to, że kuchnia nie zna granic – tymi słowami Grzegorz Łapanowski rozpoczyna swoją książkę Smakuje, która w październiku ukazała się nakładem Wydawnictwa G+J Książki.

Smakuje to książka o potrawach i produktach spożywczych, ale przede wszystkim o pasji i miłości do jedzenia. Podzielona została na rozdziały odpowiadające różnym grupom produktów (warzywom, makaronom, mięsom etc.). Każdy z nich poprzedza słowo wstępu autora, z którego czytelnik dowie się najważniejszych rzeczy na temat danego produktu. Te informacje ułatwią gotowanie według zamieszczonych tu przepisów.

Gotowanie i odkrywanie nowych smaków to dla wielu z nas ogromna przyjemność. Wszyscy jednak wiemy, że cały sekret dobrego jedzenia tkwi w składnikach, z których powstaje potrawa. Grzegorz Łapanowski znajduje najlepsze produkty lokalne i sezonowe.  Żaden nie smakuje tak dobrze jak ten z własnego ogrodu czy od zaprzyjaźnionego rolnika.
W dzisiejszych czasach, gdy wybór produktów jest bardzo duży, autor zachęca do tego, aby wybierać te rodzime, często przewyższające jakością produkty importowane. Dlatego właśnie książkę tę polecamy tak domowym szefom kuchni jak i pasjonatom kulinarnych wariacji.

Grzegorz Łapanowski zabiera czytelnika w podróż po labiryncie smaków i aromatów. Pokazuje m.in. co stanowi idealną bazę do zup, jak samemu upiec chleb ze złocistą, chrupiącą skórką, jak wydobyć z mięsa czy ryb to, co najlepsze, oraz jak ważne
w codziennej diecie są warzywa i owoce. Czytelnik znajdzie tu wiele przepisów do samodzielnego przygotowania, choćby takie, jak: pieczone pomidory z jajami, skrzydełka
w miodzie, domowe bułeczki z ziarnami czy pureé ziemniaczane w trzech odsłonach. Ponadto autor przedstawia wiele ciekawostek i porad dotyczących gotowania.
Jak w każdej książce kucharskiej i w tej nie zabrakło zdjęć. Patrząc na nie od razu nabiera się apetytu! Bez wątpienia tytuł ten będzie stanowić cenną podpowiedź i źródło inspiracji do gotowania.

Jak mówi autor jedzenie powinno być przyjemnością. Jedną z najważniejszych przyjemności życia. Warto się tego uczyć. Delektować się tym, co jemy, celebrować posiłki, najlepiej w towarzystwie. Bo jedzenie zbliża. Stanowi uniwersalny język, który nie zna granic.

***
Grzegorz Łapanowski  – kucharz, dziennikarz kulinarny. Prowadzi warsztaty i pokazy kulinarne. Gospodarz m.in. programów „Ł’apetyt”, „Ł’apetyt II”. Publikował swoje artykuły m.in. na łamach Food Service’u, Przeglądu Gastronomicznego , News Gastro. Jego pasją są podróże kulinarne.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz