Objawy osteoporozy

Nie jesteśmy sami w stanie rozpoznać początków osteoporozy, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Ten cichy zabójca działa niezauważalnie, pozbawiając kości minerałów, powodując ich kruchość i podatność na złamania.

Objawy osteoporozy

Nie jesteśmy sami w stanie rozpoznać początków osteoporozy, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Ten cichy zabójca działa niezauważalnie, pozbawiając kości minerałów, powodując ich kruchość i podatność na złamania. Dlatego bardzo często w kontekście objawów osteoporozy, mowa jest tak naprawdę o długofalowych skutkach choroby, czyli obniżeniu wzrostu, zmianach w wyglądzie sylwetki (tzw. Wdowi garb) i deformacji kręgosłupa.

Jak rozpoznać objawy osteoporozy?

Osteoporoza nie pojawia się nagle. Ubytek kości postępuje powoli, często bez bólów i innych sygnałów ostrzegawczych przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Objawy bólowe, jeśli występują, pojawiają się przeważnie w późniejszej fazie osteoporozy i dotyczą najczęściej okolicy kręgosłupa.  Chory odczuwa ból pleców, który bardzo często mylnie kojarzony jest ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, wypadnięciem kręgu lub przeciążeniem.

Bóle osteoporotyczne mają charakter przewlekły, są uciążliwe i trudne do uśmierzenia.

Objawy osteoporozy – złamania

Niestety bardzo często o osteoporozie, chory dowiaduje się dopiero w momencie złamania kości. Co charakterystyczne, złamania osteoporotyczne następują nawet przy drobnym urazie. Bardzo często choroba najdotkliwiej dotyka kręgi, biodra i nadgarstki. Szczególnie niebezpieczne są złamania  szyjki kości udowej. Natomiast najpowszechniejszym złamaniem osteoporotycznym jest złamanie kręgu.

Objawy osteoporozy – obniżenie wzrostu

Najbardziej widocznym objawem złamania kręgów jest obniżenie wzrostu. W przypadku 85 % osób ze złamaniem kręgu dochodzi do kolejnego złamania w obrębie kręgosłupa. Na skutek kolejnych złamań kręgów zmienia się sylwetka i postawa ciała. Chorzy w ciągu dekady trącą ponad 10 cm wzrostu.

Densytometria – diagnostyka osteoporozy

By zwiększyć szanse na skuteczną terapię bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Odpowiednio wczesna diagnostyka zagrożeń związanych z ubytkiem tkanki kostnej możliwa jest dzięki np. densytometrii – badaniu pozwalającemu na określenie gęstości mineralnej kości. Systematyczne okresowe badania densytometryczne pozwalają na wykrycie tendencji do ubytku masy kostnej i odpowiednio wczesne włączenie działań profilaktycznych mających na celu zahamowanie dalszej demineralizacji kości. (Densytometria – diagnostyka osteoporozy)

Osteoporoza to nie jest nieunikniona przyszłość, bezwzględnie związana ze starością. W świetle najnowszych badań medycznych, jesteśmy w stanie wiele zrobić w zakresie profilaktyki tej choroby. Zacząć działać możemy w każdym wieku. Ważne, by zrobić to od zaraz!

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz