Osiwiałam w jedną noc
Siwienie włosów
kojarzy się najczęściej ze starzeniem się organizmu. Mechanizm tego procesu jest pozornie prosty – we włosach zaczyna brakować melaniny, która produkowana jest przez melanocyty. Proces siwienia jest znany naukowcom, ale jego przyczyna nadal tak naprawdę jest niezbadana. Krótko mówiąc włosy siwe to takie, które nie mają barwnika. Nie wiadomo dlaczego niektóre osoby do późnej starości zachowują własny kolor włosów, a inni zaczynają siwieć po dwudziestym roku życia.
O ile nauce wiadomo, że silny stres może powodować łysienie, o tyle mechanizm siwienia w powiązaniu ze stresem nie jest zbadany, ale zdarzają się sytuacje, które ten związek potwierdzają.
Istnieje wiele opowieści, w których bohaterowie zdarzenia osiwieli i to całkowicie w ciągu jednej nocy. Z punktu widzenia medycyny wydaje się, że osiwienie w ciągu nocy, czy doby nie jest możliwe, ponieważ barwnik we włosach, które już wyrosły, po prostu już w nich jest. A jednak istnieje sporo udokumentowanych historii, w których opisane są osoby siwiejące dosłownie w ciągu doby.
Powszechnie znany jest fakt osiwienia przez jedną noc
skazanego na karę śmierć – w nocy przed wykonaniem wyroku skazany osiwiał. Inna historia, ale ta nie jest potwierdzona, opowiada o tym, że amerykański pilot, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę osiwiał po tym, jak zorientował się po tym, jak uświadomił sobie swój czyn.
Jedna z internautek opisała strasznie tragiczną historię wojenną, bardzo tragiczną i krwawą – działo się to na Ukrainie. Internautka opisała, że jej rodzina ocalała, ale straszne przeżycia sprawiły, że jej mama wówczas jeszcze młoda kobieta w przeciągu jednej nocy osiwiała.
To są fakty, a z faktami trudno dyskutować – jednak nadal trudna jest odpowiedź, jak można zupełnie osiwieć w tak krótkim czasie – o ile to siwiejąca wyrastająca dopiero część włosa miałaby by jakieś wyjaśnienie, o tyle trudno zrozumieć, jak może zostać zneutralizowana melanina w martwym przecież już wyrośniętym włosie?
Z medycznego punktu widzenia znajdziemy opisy, które potwierdzają, że w wyniku doznanego szoku można osiwieć w ciągu jednej nocy – odpowiedzialne za to są gruczoły nadnerczy, które bezpośrednio odpowiadają za pigment we włosach.
Bardzo często silny stres, jakiś szok powodują, że siwiejemy szybciej
– nie zawsze muszą zmienić kolor włosów wszystkie włosy na głowie, bywa, że siwieje jakieś pasmo na pewno prowadzenie niezdrowego trybu życia, stres powoduje, że włosy szybciej siwieją, ale tu również ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Bywają osoby żyjące w ciągłym stresie, źle się odżywiające, palące papierosy, czy nadużywające alkoholu lub innych używek, a ich włosy są w naturalnym kolorze bez śladu siwizny.
Należy zastanowić się jak starzenie się organizmu, stres może wpływać na funkcjonowanie melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny, czy ma to wpływ na ich aktywność. Na pewno z wiekiem melanocyty stają się mniej aktywne – od czego to zależy, nie wiadomo do końca – poznanie tej tajemnicy pozwoliłoby na pewno na takie pobudzenie melanocytów, które uwolniłoby by nas od siwienia.
W medycynie opisane są przypadki łysienia w wyniku silnego stresu, a nagłe siwienie nie jest utrwalone, czy też opisane jako przypadek medyczny, te opowieści to raczej legendy, które przekazywane są w ustnych opowieściach – część z nich opisana została w internecie. Historia opowiada nam o tym, że Maria Antonina noc przed ścięciem na szafocie zupełnie osiwiała. Czasami silny stres powoduje wypadanie włosów – jeśli taki stres przeżywa osoba, która ma już część siwych włosów, to może okazać się, że w ciągu nocy, z powodu stresu te nie siwe włosy wypadły – dzieje się tak bowiem, że siwe włosy nie wypadają tak łatwo, jak te z melaniną – tu też mechanizm działania organizmu nie został do końca poznany..
Co prawda naukowcy poinformowali nas, że siwe włosy pojawiają się wówczas, gdy w mieszkach włosowych pojawia się zbyt dużo nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Nadtlenek wodoru blokuje syntezę barwnika- melaniny, blokowana jest też synteza tyrozynazy, która jest enzymem odpowiadającym za wytwarzaniem melaniny. Inna teoria mówi, że to nie nadtlenek wodoru, a właściwie jego nadprodukcja jest przyczyną siwienia, ale osłabienie działania enzymu, który ten związek rozkłada. Jednak osiwienie przez jedną noc jest możliwe, czego może nie potwierdza nauka, ale potwierdza życie.

Autor: Agnieszka Obstawska
Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.
Klinika Handsome Men
Ul. Jaśminowa 25 43-300 Bielsko-Biała Tel. (33) 811 24 69 info@handsomemen.pl |
Oddział Ul. Naddnieprzańska 26 04-205 Warszawa Tel. (22) 4 688 688 www.handsomemen.pl |
Dodaj komentarz