Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antybakteryjne (działa nawet na niektóre bakterie oporne na antybiotyki[1]) i jest naturalnym remedium na stany zapalne i infekcje skóry. Już Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii stosowali rozgniecione liście drzewa herbacianego na rany i infekcje skórne.

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antybakteryjne (działa nawet na niektóre bakterie oporne na antybiotyki[1]) i jest naturalnym remedium na stany zapalne i infekcje skóry.  Już Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii stosowali rozgniecione liście drzewa herbacianego na rany i infekcje skórne.

Właściwości antybakteryjne i antygrzybicze zostały potwierdzone w wielu testach in vitro i są powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej.

W porównaniu z często stosowaną w antyseptycznych preparatach przeciwtrądzikowych substancją – benzoyl peroxide, olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie wolniejsze, lecz bardziej długotrwałe i efektywne.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w wielu kosmetykach. Jest składnikiem żelów do mycia, szamponów, toników i kremów.

Olejek z drzewa herbacianego znalazł zastosowanie przy:

  • infekcjach grzybiczych ( stosowany przy grzybicy stóp i paznokci),
  • trądziku (leczy stan zapalny, widocznie zmniejsza liczbę zaognionych, czerwonych wyprysków)
  • łupieżu (szampon z 5% zawartością olejku z drzewa herbacianego jest dobrze tolerowany przez skórę i zapobiega łupieżowi)
  • zapaleniu dziąseł ( płyny do płukana jamy ustnej z zawartością olejku z drzewa herbacianego łagodzą bakteryjne stany zapalne jak i infekcje grzybicze dziąseł)

Olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji włosów


Substancji nie powinno się stosować w formie nierozcieńczonej na skórę częściej niż dwa razy dziennie. Należy uważać, by preparat nie dostał się do oczu lub nozdrzy, gdyż może wywołać pieczenie.

Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być stosowany doustnie, nawet w małych ilościach, gdyż jest toksyczny przy spożyciu. Ze względu na fakt, że olejek z drzewa herbacianego jest aktywnym składnikiem płynów do płukania ust, nie należy połykać płynu. Stosowany zewnętrznie, może wywołać podrażnienia i być przyczyną kontaktowej alergii skórnej, dlatego powinien być stosowany z należytą ostrożnością przez osoby podatne na alergie. Najlepiej jest przed pierwszym zastosowaniem olejku sprawdzić jego działanie na niewielkim fragmencie skóry.

Nie powinno się stosować olejku z drzewa herbacianego na skórę przy leczeniu trądziku preparatami z zawartością tretinoiny lub nadtlenku benzylu.

Olejku z drzewa herbacianego nie powinny stosować dzieci i kobiety w ciąży.

Kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego

Mydło z naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego i wyciągiem z chmielu dezynfekuje skórę i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Jest przy tym niezwykle delikatne i nie podrażnia oraz nie wysusza nawet bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii cery. Ujędrnia i nawilża skórę. Skutecznie zapobiega tworzeniu się zmian trądzikowych.

 

[1]Carson CF, Riley TV. Antimicrobial activity of the essential oil of Melaleuca alternifolia—A review. Lett Appl Microbiol 1993.
[2] Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. A comparative study of tea-tree oil versus benzoylperoxide in the treatment of acne. Med J Austral 1990.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz