Olejek ylang-ylang

fot. flickr.com Attribution License

Olejek ylang-ylang

Olejek ylang-ylang znany jest w głównej mierze z właściwości afrodyzjakalnych, jednak posiada on znacznie szersze zastosowanie.

Skład olejku ylang ylang

Olejek ylangowy uzyskiwany jest na drodze destylacji z parą wodną kwiatów jagodlinu wonnego, nazywanego również drzewem kanangowym (Cananga odorata), rosnącego w Azji południowo-wschodniej. Olejek zawiera kwas benzoesowy, seskwiterpeny, geraniol, eugenol i pinen. Skład decyduje o jego właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Olejek działa również przeciwbólowo, przeciwzapalnie, uspokajająco i rozkurczowo.

Zastosowanie olejku

Olejek ylangowy jest składnikiem wielu pielęgnacyjnych kremów i emulsji. Znajdziemy go w kosmetykach do włosów i skóry, w szczególności skóry tłustej. Mało który olejek eteryczny jest tak silnym afrodyzjakiem jak ylang – ylang. Wiele osób lubi ciężki zapach kwiatów tej rośliny i pod jego wpływem doskonale się relaksuje i zatapia w nastroju magii i beztroski. Aromat ten rozładowuje napięcie i uspokaja. Rozluźnia osoby spięte, wprowadzając je w stan lekkiej euforii.  Aromaterapia leksykon roślin leczniczych – Marion Romer”

Olejek ylang-ylang zalecany jest w stanach napięcia nerwowego, przy obniżonym nastroju, bezsenności. Obniża ciśnienie krwi i łagodzi palpitacje serca o podłożu nerwowym. Olejek jest pomocny przy tłustej i trądzikowej skórze oraz przy wypadających i przetłuszczających się włosach. Powszechnie uważany jest za afrodyzjak.

Masaże

Przed nałożeniem na skórę rozcieńczamy 5-10 kropli olejku w łyżce olejku bazowego (oliwa z oliwek, olejek z pestek winogron, olejek ze słodkich migdałów).

Kąpiele

Do wody dodajemy 5-10 kropli olejku zmieszanego z łyżką miodu lub mleka.

Kominek aromaterapeutyczny

Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku ylangowego.

Wzbogacanie kosmetyków

Olejkiem ylangowym możemy wzmocnić działanie szamponów do włosów przetłuszczających się i słabych oraz kosmetyków do skóry tłustej i trądzikowej. Na każde 15 ml kosmetyku dodajemy 5 kropli olejku.

Bezpieczeństwo stosowania

Olejku nie należy stosować na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia.

fot. Zaqqy Attribution License

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz