Olejek sosnowy

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy

Sosna zwyczajna jest wiecznie zielonym drzewem, pospolicie występującym w Europie Północnej i Środkowej. Z jej igieł i pączków otrzymywany jest popularny olejek eteryczny, stosowany najczęściej przy kaszlu i katarze.

Skład olejku sosnowego

W składzie olejku sosnowego wyróżnić można przede wszystkim pinen, limonen, borneol i aldehyd anyżowy. Olejek ma działanie wykrztuśne, rozgrzewające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Zastosowanie olejku sosnowego

Olejek sosnowy zalecany jest przy przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych i zapaleniu zatok – rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe. Stosowany jest przy bólach mięśniowych, stawowych, reumatycznych i nerwobólach. Kąpiele i masaże z dodatkiem olejku sosnowego działają pobudzająco, odświeżają umysł i usuwają zmęczenie, a także poprawiają krążenie. Medycyna ludowa zaleca kąpiele także przy zapaleniu pęcherza i infekcjach dróg moczowych. Olejek stanowi element składowy aptecznych maści, popularnych sztyftów donosowych stosowanych przy katarze oraz syropów.

Olejek eteryczny sosny pospolitej jest jednym z najczęściej stosowanych olejków w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Uwalniania od zalegającej w oskrzelach wydzieliny, działając jednocześnie antyseptycznie. Lotny olejek sosnowy oczyszcza powietrze, chroniąc nas tym samym przed infekcjami. Przy zapaleniu płuc, oskrzeli i innych schorzeniach górnych dróg oddechowych zawarty w olejku alfa – pinen ułatwia wykrztuszanie i działa antybakteryjnie. Dodatkowo olejek reguluje krążenie. Jest skuteczny zarówno w czystej postaci, jak i w mieszankach z innymi olejkami. Aromaterapia leksykon roślin leczniczych –  Marion Romer

Inhalacje

5-10 kropli olejku dodajemy do gorącej wody, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary przez 10-15 minut. Olejek sosnowy można łączyć z olejkiem eukaliptusowym – 5 kropli każdego z olejków.

Masaż

5 kropli olejku sosnowego rozcieńczamy w łyżce olejku bazowego, np. oliwie z oliwek, olejku z pestek winogron, olejku ze słodkich migdałów.

Kąpiel

5-10 kropli olejku mieszamy z łyżką miodu lub mleka i dodajemy do wody.

Polecamy:

Kominek aromaterapeutyczny

5-10 kropli olejku sosnowego dodajemy do kominka z wodą.

Bezpieczeństwo stosowania

Olejku nie należy stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia.

Naturalny olejek eteryczny sosnowy kupisz w drogerii Talia24.pl

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz