Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Eukaliptusy należą do najwyższych drzew na świecie, a z ich liści otrzymywany jest jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych.

Skład olejku eukaliptusowego

W składzie olejku eukaliptusowego, otrzymywanego na drodze destylacji z parą wodną liści drzewa, dominuje eukaliptol (inaczej cyneol). Substancja ta ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz pobudzające wydzielanie śluzu, a więc ułatwiające wykrztuszanie. Oprócz cyneolu w olejku znajdują się również seskwiterpeny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, a także monoterpeny o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym i rozkurczowym.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy wspomaga leczenie przeziębień oraz zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Ze względu na działanie pobudzające ruchy rzęsek i upłynniające śluz, olejek udrażnia kanały nosowe w czasie kataru oraz ułatwia odkrztuszanie. Ma łagodne działanie napotne i przeciwgorączkowe. Jest pomocny w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej oraz przy opryszczce. Olejek eukaliptusowy jest również składnikiem wielu produktów stomatologicznych i spożywczych odświeżających oddech. Masaże z użyciem olejku skutecznie łagodzą bóle mięśniowe, reumatyczne, bóle ścięgien i głowy. Posiada szerokie zastosowanie w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry – trądzik, oparzenia, łuszczyca, grzybica, ukąszenia, trudno gojące się rany (także pooperacyjne). Zapach olejku działa odstraszająco na wszy, pchły, komary i inne owady.

Olejek eukaliptusowy rozpylony w pomieszczeniu działa dezynfekująco i znacznie zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu zarazków. Olejek działa nie tylko bakteriobójczo i wirusobójczo ale także poprawia koncentracje oraz pobudza do działania.

Olejek eukaliptusowy przydatny jest w higienie jamy ustnej, nie tylko ze względu na przyjemny smak i zapach, lecz także dzięki znakomitemu działaniu antyseptycznemu. Zostało dowiedzione, iż olejek eukaliptusowy rozpylony w pomieszczeniach szpitalnych bądź domach opieki znacznie zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu zarazków. Lotny olejek eukaliptusowy zastosowany w domu czy też w biurze pomoże nam uchronić się przed jesiennymi infekcjami. Aromaterapia leksykon roślin leczniczych – Marion Romer

Masaż

5 kropli olejku eukaliptusowego należy zmieszać z 10 ml olejku migdałowego, oliwy z oliwek bądź olejku z winogron.

Polecamy:

Inhalacje

5-10 kropli olejku eukaliptusowego dodajemy do gorącej wody, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary przez około 10 minut.

Płukanka do gardła i jamy ustnej

5 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do szklanki ciepłej, przegotowanej wody.

Kąpiel

5-10 kropli olejku eukaliptusowego mieszamy z łyżką miodu i dodajemy do wody.

Kominek aromaterapeutyczny

Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku eukaliptusowego.

Krem o działaniu przeciwtrądzikowym

5 kropli olejku eukaliptusowego dokładnie mieszamy ze stosowanym kremem do twarzy.

Bezpieczeństwo stosowania olejku eukaliptusowego

Olejku eukaliptusowego nie należy stosować w zbyt dużych stężeniach, gdyż może to prowadzić do nudności, wymiotów, reakcji alergicznych skóry, zawrotów głowy, trudności w oddychaniu, zaburzeń rytmu pracy serca. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych dysfunkcji organizmu i interakcji z lekami (przede wszystkim przeciwdepresyjnymi i obniżającymi poziom cukru we krwi) należy unikać stosowania doustnego. Z tego też powodu nie należy połykać płynów do płukania ust zawierających olejek. Olejku nie można stosować u niemowląt i małych dzieci, a także podczas ciąży i karmienia.

 

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz