Olejek eteryczny Geranium

Mianem olejku lotnego geranium określa się wszystkie olejki eteryczne pozyskiwane z różnych gatunków pelargonii. Olejki geranium różnią się między sobą nutą zapachową, która zależy od wyboru pelargonii.

Olejek eteryczny Geranium

Mianem olejku lotnego geranium określa się wszystkie olejki eteryczne pozyskiwane z różnych gatunków pelargonii.  Olejki geranium różnią się między sobą nutą zapachową, która zależy od wyboru pelargonii. Olejki lotne pozyskiwane są z liści rośliny w procesie destylacji z parą wodną.

Działanie i zastosowanie olejku eterycznego geranium

Problemy skórne

Olejek wykazuje działanie oczyszczające i pielęgnujące. Dzięki właściwościom antyseptycznych doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do wyprysków.  Zapobiega tworzeniu się zmian o charakterze zapalnym jednocześnie nie dopuszcza do wysuszenia skóry.

W medycynie naturalnej olejek geranium znajduje również zastosowanie przy stanach zapalnych błon śluzowych, ranach i infekcjach grzybiczych.

Olejek wykazuje działanie wzmacniające na tkankę łączną dlatego stosowany jest w łagodzeniu blizn i rozstępów.

Emocje i samopoczucie

Olejek lotny geranium działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Poprawia nastrój, tonuje nerwy i uwalnia od strachu oraz napięcia nerwowego.

Aromatyzacja powietrza olejkiem geranium

Do kominka aromaterapeutycznego wlewamy odrobinę wody i dodajemy kilka kropli olejku. Umieszczony w kominku podgrzewacz (mała świeczka), szybko rozgrzeje wodę i uwolni aromaterapeutyczny zapach.

Olejek do ciała z dodatkiem olejku lotnego geranium

Nie należy stosować olejku eterycznego geranium bezpośrednio na skórę. Kilka kropli olejku eterycznego mieszamy w kilku łyżkach oleju bazowego np. olejku jojoba, avocado lub olejku migdałowego.

Maseczka twarożkowa

Do łyżki stołowej twarożku dodajemy 1-2 krople olejku geranium. Całość mieszamy i nakładamy na oczyszczona twarz z pominięciem okolic oczu i ust. By maseczka się nie zsuwała i nieco dłużej działała możemy nakryć twarz wilgotna gazą. Pozostawiamy maseczkę na 10 –15 minut i zmywamy ciepła wodą.

Kąpiel z dodatkiem olejku geranium

Mieszamy 1 -2 krople olejku eterycznego z 2 łyżkami miodu i całość dodajemy do kąpieli.

Substancje aktywne

Wśród składników czynnych olejku wymienić można limonen, myrcen, geraniol, linalol, cytral i eudesmol.

Przeciwwskazania

Olejku eterycznego geranium nie należy stosować przy bardzo wrażliwej skórze.

Stosowanie olejków eterycznych u dzieci i niemowląt wymaga konsultacji ze specjalistą.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz