Olejek cedrowy

Olejek cedrowy fot. sxc.hu

Olejek cedrowy

Olejek cedrowy, doceniany już w starożytności, stosowany jest nie tylko w aromaterapii, ale również jako składnik perfum czy mydeł.

Skład olejku cedrowego

Olejek cedrowy otrzymywany jest z cedru atlantyckiego na drodze destylacji jego drewna. W składzie olejku wyróżnić można ponad 50 substancji, wśród których większość (około 70%) stanowią przeciwbakteryjne i przeciwzapalne seskwiterpeny.

Zastosowanie olejku cedrowego

Olejek cedrowy stosowany jest w leczeniu trądziku, oparzeń, owrzodzeń, egzemy, ran. Zmniejsza łupież i wydzielanie łoju oraz hamuje wypadanie włosów, dlatego też zalecany jest do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Olejek ma korzystny wpływ na układ nerwowy – przynosi ulgę w stresie i stanach lękowych. Wykorzystywany jest w leczeniu chorób dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, kaszel, katar, zapalenie zatok. Masaż z użyciem olejku likwiduje bóle głowy, bóle mięśniowe i reumatyczne, a także ma działanie drenujące, wspomagając redukcję cellulitu.

Niezwykle skuteczne działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i rozkurczowe sprawia, iż cedr jest znakomitym środkiem do leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Podobnie jak inne olejki z drzew iglastych przynosi ulgę przy katarze, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i chrypie. Na skórze przeciwdziała egzemom, trądzikowi, zanieczyszczeniom i tłustej cerze. Jest także skutecznym środkiem na łupież i wypadanie włosów. Czerwone drewno cedru nigdy nie jest atakowane przez insekty, tak więc jego olejek z powodzeniem odgania natrętne owady. Aromaterapia leksykon roślin leczniczych – Marion Romer

Olejek cedrowy – inhalacje

W celu przygotowania inhalacji dodajemy 5-10 kropli olejku cedrowego do naczynia z gorącą wodą i wdychamy opary przez około 10 minut.

Olejek cedrowy – masaż

5 kropli olejku cedrowego rozcieńczamy w 10 ml olejku bazowego (oliwy z oliwek, olejku migdałowego, olejku z pestek winogron bądź olejku jojoba).

Olejek cedrowy – kąpiel

5-10 kropli olejku cedrowego mieszamy z łyżką miodu i dodajemy do wody.

Krem o działaniu przeciwtrądzikowym

5 kropli olejku cedrowego dodajemy do stosowanego kremu do twarzy.

Kominek aromaterapeutyczny

Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku cedrowego.

Bezpieczeństwo stosowania olejku cedrowego

Stosowania olejku cedrowego powinny unikać kobiety w ciąży. Na skórę może być aplikowany tylko w postaci rozcieńczonej. Olejku cedrowego nie należy stosować doustnie.

Naturalny olejek eteryczny cedrowy kupisz w drogerii Talia24.pl

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz